Nis 012013
 
O - 3 yaş oyunları

O – 3 yaş oyunları

0 yaş bebeği  koklayarak, dokunarak, görerek ve duyarak öğrenir

Bebeğinizin, görme ve dokunarak öğrenmesi için renkli ve değişik dokuda materyaller kullanın. Bunlar kumaş parçası, plastik veya tahta oyuncaklar (kaşıklar) olabilir. Anne ile tensel temas ise bebeğin kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Koklayarak öğrenmesi için farklı kokuları ona koklatın. Bu bir çiçek veya meyvaların kokusu olabilir (alerjik durumu varsa doktorunuza danışın).   Dinleyerek öğrenebilmesi için farklı sesleri dinlemesine özen gösterin. Farklı müzik türleri (klasik, jazz, pop, türkü) veya doğadaki sesler rüzgar, yaprak hışırtısı, hayva sesleri (ör. köpek havlaması) gibi. Aslında en güzel ses annenin sesidir bir bebek için (sesiniz kötü olsa bile). Ona söyleyeceğiniz ninni ve şarkılar ile onu mest etmiş olacaksınız.

Nesneler Yerde Oyunu

Bebeğiniz, eline geçirdiği nesneleri ya da oyuncakları yere fırlatmaktan ve sizin bunları ona geri vermenizden çok hoşlanır. Bu durum sizin çok hoşunuza gitmeyebilir fakat sabırlı olarak siz de bu oyuna katılabilirisiniz. Aaaa yere düştü veya attı. Nereye attın? Ben onu şimdi bulacam gibi sözlerle sizde oyuna katılın…Attığı şeylerin isimlerini, renklerini söyleyerek bu oyunu hem eğlenceli hem de eğitici hale getirebilirsiniz.

Farklı Nesneleri Keşfetmesine Fırsat Verin

Boş kutuların (ör: yoğurt kapları) içine farklı nesneler doldurarak bunları keşfetmesine, incelemesine fırsat verin. Bunlar (zararsız) mutfak eşyaları da olabilir.

Renkli mandallar da çocuklar için çok eğlenceli bir oyun. Bir kap içerisinde bulunan mandalları döküp tekrar toplamak, mandallardan şekiller yapmak eğlenceli olacaktır. Ayrıca renkli mandallarlın renkleri tekrarlanarak çocuğumuzun renkleri yavaş yavaş öğrenmesine yardımcı olabiliriz.

bebeginiz ile dans edinDans Edin

Bebeğiniz şarkılar eşliğinde beraber dans etmenizden çok hoşlanacaktır. Ayrıca müzik onun sakinleşmesine de yardımcı olacaktır. Çocuk şarkıları edinmenizin şimdi tam zamanı.

Kapaklı Oyuncaklarla Oyun

Su şişeleri, yoğurt kapları, küçük kapaklı her türlü şey onların ilgisini çekecektir. Nasıl açıp kapayacağını ona gösterin ve onun denemesine izin verin.

Kitapların Büyüsü

Birlikte kitaplara (bol resimli) bakın, resimlere bakarak hikaye anlatın. (bazı çocuklar bu dönemde kitaplara bakacak kadar sakin olmasalarda sabrınız ile ileride mutlaka uğraşlarınızın karşılığını göreceksiniz). Bazı çocuklar herşeyi ağızlarına koydukları için kitapları da kemireceklerdir. O yüzden dikkat etmenizde yarar var.

Kendi Kitabınızı Yaratın

Peki renkli ve bol resimli  kendi kitabınızı yapmaya ne dersiniz. Küçük bir albüme dergi/ gazetelerden keseceğiniz (veya çizeceğiniz) doğa, hayvan, çocuk, aile, nesne, yemek gibi resimleri bu küçük albüme yerleştirin. Beraber sayfaların üzerinden geçin ve kendi hikayenizi yaratarak  anlatmaya çalışın. Bebeğiniz sayfaları çevirmekten veya çıkan resimleri yerine yerleştirmeye çalışmaktan büyük zevk duyacaktır. Ayrıca yemek sırasında dökülen yemekleri çok kolay temizleyebilme ve resimleri değiştirerek dikkati tekrar toplama açısından çok ekonomik ve kullanışlı bir kitap elde etmiş olacaksınız.

Sık sık dışarı açık havaya çıkıncocugunuzla acik havaya cikin

Özellikle sıcak güneşli havaları mutlaka değerlendirin. Açık havada duyduğunuz sesleri (hayvan sesleri vb.) birlikte taklit edin. Biraz daha büyüdükçe çocuk parklarına giderek başka çocukları görmesini sağlayın.

Güneşin fayfaları saymakla bitmez. En önemlilerinden bir tanesi vücudun, D vitamini ihtiyacını büyük ölçüde güneş tarafından karşılamasıdır. Kemiklerin ve özellikle dişlerin güçlenmesi için D vitamini son derece önemlidir. Günlük besinlerden yeterli Vitamin D alabilmek hemen hemen imkansızdır. Vücudunuz güneşin tedavi edici ışınları ile temas ettiğinde D vitamini üretmeye başlar. Vücudunuzda vitamin D oluşturmanın tek yolu doğrudan güneş ışını ile temas etmektir. Arabanızda veya evinizde otururken vitamin D üretimi olmaz. Ancak, çocukların güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde  özellikle yaz aylarında 11:00 – 16:00 arası  uzun süre güneşte kalması, fayda yerine zarar verir.

suyla oyunSuyla oynamayı sever

Çocuğunuzun suyla oynamasına izin verin. Küçük plastik bardaklarla az su koyarak suya dokunmasına, suyu dökmesine izin verin. Banyo zamanını eğlenceli bir aktiviteye dönüştürün. Suda oyunlar oynayın. Yaz dönemi evde küçük çocuk havuzu kullanın, fırsatınız varsa beraber denize girin.

Cee-e oyununu sever

Bebeğinizle oynamaya başlayabileceğiniz ilk oyunlardan biri Cee olsa gerek. İki elinizle yüzünüz kapatıp Cee diye ellerinizi açtığınızda bebeğinizin size sevimli sevimli baktığını görecekesiniz. Hatta bir sure sonta o size Cee yapacaktır. Bu oyunun faydalarından biri bebeğinizde henüz oluşmayan obje devamlılığının bu oyun ile öğretilmesi. Anne arada kaybolabilir ama sonra geri gelir gibi.

Parmak oyunları

Bebekler için aslında ilk günlerde en güzel oyuncak anne babalarının parmakları. Parmaklarınız ile oynamasna izin verin. Yine parmaklar ile yapılan gıdı gıdı oyunları ile onları güldürebilirsiniz. En çok bildiğimiz ve oynadığımız herhalde farklı isim ve manilerle karşımıza çıkan tek tek parmaklara dokunarak, bilekten koltuk altını gıdıklamaya doğru parmaklarımızla ilerlediğimiz gıdı gıdı oyunudur herhalde.

Gavrun gavrun gavrunca,
Ortasında böğrülce,
(Bir parmağınız ile çocuğun avuç içinde daireler yapın, daha sonra sırayla her parmağı tutup maniyle beraber sağa sola sallayın)
Bu tutu, bu götürdü,
Bu pişirdi, bu yedi,
Bu da hani bana dedi.
(Sonra, bilekten koltuk altına doğru işaret ve orta parmakla yürüyen parmaklar yapıp, çocuk koltuk altından gıdıklanır)
Al topuzu çık duvara,
Al topuzu çık duvara,
Gıdı gıdı gıdı.

veya

Gavrun gavrun gavruncuk,
Ortasında havuzcuk (veya pınarcık)
Tavşan geldi su içti
Hani bana hani bana dedi..

Al topuzu çık duvara al topuzu çık duvara….gıdı gıdı gıdı

veya

Beş kardeş oyunu

Beş minik kardeş varmış ( Beş parmak gösterilir )parmak oyunlari

Bir gün ava gitmişler
Bir kuş görmüşler
Bu tutmuş ( Baş parmak tutulur, sağa sola sallanır )
Bu temizlemiş ( İşaret parmağı tutulur, sallanır )
Bu pişirmiş ( Orta parmak tutulur, sallanır )
Bu yemiş ( Yüzük parmağı tutulur, sallanır )
Bu da ( Küçük parmak tutulur )
“Hani bana, hani bana ?” demiş. ( Küçük parmak sallanır )
“Yok sana, yok sana” demişler.
“Ben de gider ararım, Ben de gider ararım” (Bu sözler yinelenirken, uygulayıcı ikinci ve üçüncü parmakları ile yürüyüş öykünmesi yaparak, çocuğun bileğinden koluna doğru parmaklarını yürütür ve koltuk altına vararak çocuğu gıdıklar, gıdıklarken de aşağıdaki sözleri söyler : )

“gıdı gıdı, gıdı gıdı ”

Çevren çevren çembercik oyunu

Çevren çevren çembercik ( Parmakla, avuç içine halkalar çizilir )
Ortasında pınarcık ( Parmakla, avuç ortasına vurulur )
Bir kuş gelmiş su içmiş ( Parmak avuç ortasına vurulur, yukarıya kaldırılır,kuşun su içerken yaptığı gibi )
Sonra pırrr diye uçmuş ( Denir, elle kuşun uçup gitmesi canlandırılır

Bip Bip Oyunuanne bebek oynarken

Bebeğinizin alnına, çenesine, yanaklarına sırasıyla dokunarak burnuna gelinir ve bip bip denir. Farklı maniler söylenebilir. Araba geldi kornayı çaldı bip bip…birtanesi.

Fış fış kayıkçı

Fış fış kayıkçı (denir.bebek dize oturtulur.ellerinden tutulur)
Kayıkçının küreği (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilir)
Hop hop eder yüreği (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilir)
Akşama fincan böreği (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilirek öne arkaya kollarından tutularak itilir)

Sahanlıkta etim var (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilir)
Bir yaramazcık kedim var (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilir)
Kedi eti yerse (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilir)
Annem beni döverse (denir.bebek öne arkaya kollarından tutularak itilir)
Bıdı bıdı bıdı derse (bebeğin göbeği gıdıklanır)

Kukla Oyunlarıkukla oyunlari

Ev yapımı kuklalar (eldiven, çorap, vs. ) veya kukla oyuncaklar ile çocuğunuzla hem eğlenebilir hem de  onun hayal gücünün gelişmesine yardımcı olabilirisiniz.

Nereye sakladım oyunu

Sakladığınız nesneleri bulmasını isteyin. Tabi yakın ve kolay yere sakladığınız nesneleri. Örneğin, plastik bardaklar altına sakladığınız oyuncağı bulmasını isteyebilirsiniz.

Vücudumuzu Tanıyalım Oyunu

Vücut parçalarını sorduğunuzda işaret etmesini isteyebilirsiniz. “Burnunu göster” gibi.

Çocuklar baloncukları çok sever...Baloncuk oyunu

Piyasada satılan özel ilaçlı su içine daldırılan ucu halka kamışa üflenerek çıkarılan baloncuklar bebeğinizin göz teması ve takip yeteneğini arttıracaktır. Yemek sırasında veya fotoğraf çekimlerinde de bu süper oyuncaktan yararlanabilirsiniz. Bu oyuncağı evde siz de yapabilirsiniz. Bulaşık ilacı ile bir miktar suyu karıştırın. Kırılmış plastik makas veya plastic çocuk gözlükleri ile daha büyük baloncuklar yapabilirsiniz.

Top oyunu

Oturabilen bir çocuğun önüne topu yuvarlayınız. Çocuğun bu topu tutmaya size doğru yuvarlamaya çalışacağını görürsünüz. Çocuk emekleyebiliyorsa, bu kez de topu yakalayabilmek için ona doğru sürünmeye çalışacaktır. Bunlar gibi başka devinimler de oyun sırasında bulunabilir.

Hangi elimde

Bir elinize ufak bir obje (küçük bir bisküvi, su şişesi kapağı, vs.) alıp her iki elinizi de arkanıza saklayıp öne çarpraz şekilde çıkarın. Çocuğunuza sakladığınız objenin hangi elinizde olduğunu sorun. Bulmaktan çok zevk aldığını göreceksiniz.

Ali ile Ayşe

Bu oyun, iki elin baş parmakları ile oynanır. Sağ elin baş parmağı “Ali”, sol elin baş parmağı “Ayşe” olur. Avuç kapalı durur.
Bir gün Ali evden çıkmış ( Baş parmak yumuk elden yukarı kaldırılır )
Sağa bakmış kimse yok
Sola bakmış kimse yok
Aşağı bakmış kimse yok
Yukarı bakmış kimse yok ( sağa, sola, aşağı, yukarı bakma işlemleri, baş parmakla yapılır )
Girmiş içeri
Biraz sonra
İkisi birden evden çıkmışlar ( iki baş parmak avuç içinden çıkartılır )
Sağa bakmışlar kimse yok
Sol bakmışlar kimse yok
Aşağı bakmışlar kimse yok
Yukarı bakmışlar kimse yok ( her iki baş parmak, aynı devinimleri yapar )
Karşılıklı bakışmışlar ( baş parmakların iç kısımları, birbirini görecek biçimde karşı karşıya getirilir )
Günaydın ALİ
Günaydın AYŞE
demişler… ( baş parmaklar birbirine değdirilir )
Oynamışlar, oynamışlar ( baş parmaklar oynama öyküntüsü yaparak, oynatılır )
Yorulmuşlar… ( parmaklar durur )
Ayşe’nin annesi çağırmış
Ali’nin annesi çağırmış
Hoşça kal ALİ
Hoşça kal AYŞE
demişler… ( baş parmaklar birbirine değdirilir )
Evlerine girmişler. ( baş parmaklar avuç içine saklanır )

Üç Topum Varparmakla halka

Benim üç topum var.

İşte en küçük topum (baş parmak ve işaret parmağı birleştirilerek bu iki parmakla halka yapılır, gösterilir )

İşte ortanca topum ( iki elin baş parmakları birbirine, iki elin işaret parmakları birbirine birleştirilir, ortanca topu simgeleyen bir halka yapılır, gösterilir )

İşte bu da kocaman topum (iki kol öne uzatılır, ellerin uçları birbirine birleştirilir, halka yapılır, gösterilir)

Haydi gelin bu üç topu

Bir kez daha gösterelim ( aynı sözlerle, aynı devinimler yinelenir )

Dedemin Gözlükleri

Uyurken dedem
Gözlükleri gözündeymiş ( iki elle yuvarlak gözlük işareti yapılır ve eller gözlerin üzerine konur )
Unutmuş gözlüklerin gözünde olduğunu
Uyanınca başlamış aramaya ( sağa, sola bakılarak arama öykünmesi yapılır )
Aramış, taramış bulamamış ( eller arkaya saklanır )
Bir de bakmış ki
Gözlükler gözündeymiş ( eller gözlük gibi yapılır ve gözlere konur )
Gözüm kulağım, elim ayağım
İşte gözüm ( sağ göz, sağ elle kapatılır )
İşte kulağım Sağ kulak, sağ elle tutulur
Bu görmek için ( baş parmak ve işaret parmağı ile yuvarlak yapılır, göze yerleştirilir )
Bu duymak için ( el kulağın arkasına konularak, ses duyuyormuş gibi yapılır )
İşte elim ( sağ el gösterilir )
İşte ayağım ( sağ ayak gösterilir )
Bu tutmak için ( sağ elle bir şey tutuluyor gibi yapılır )
Bu yürümek ve koşmak için ( durduğu yerde yürür gibi, koşar gibi yapılır )

Saklanbaç

Evde yürümeye baslayan çocukla saklanmbaç oyununa giriş yapılabilir. Eğlenceli hale getirmek sizin elinizde.

  2 Responses to “0 – 3 yaş oyunları”

  1. Sitenizi cok begendum acik telefon bekkiyirum

  2. Burdaki oyunlar hep si e yasmi

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:26.286
Close