Haz 042014
 

annelere_ogutlerİstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Devecioğlu’nun çocuk sağlığı ve hastalıkları alanındaki 30 yıllık deneyimlerini yansıttığı Annelere Öğütler kitabı gebelikten ergenliğe olan süreçte annelerin çocuklarını yetiştirirken sıkça sorduğu sorulardan ortaya çıkmıştır. Prof. Dr. Ömer Devecioğlu, 20 bilim arkadaşı ile birlikte gebelik ve doğum, yenidoğan, beslenme, büyüme gelişme, nöromotor gelişim, nöroloji, psikiyatri, sağlam çocuk, hasta çocuk, infeksiyonlar, hematoloji, onkoloji, zehirlenmeler, cerrahi, işitme bozuklukları, göz ve deri hastalıkları konularını içermektedir.

Çocuk büyütmek, insanoğlunun en çok istediği, en çok keyif aldığı, buna karşın son derece zor, fedakarlık isteyen, en önemli görevlerinden bir tanesidir. Her ebeveyn çocuğuna en iyi şartları sunmak için canla başla mücadele eder. Her ne kadar anne ile baba yaşamını eşit paylaşsalar da çocuğa bakma, büyütme ve yetiştirmede anne daima ön plandadır. Doğanın daha ilk günden beri kendisine verdiği bebeği taşıma, doğurma ve emzirme gibi babanın rol almadığı görevler, anneyi birinci sorumlu konumuna yerleştirir ve bu hayat boyu devam eder önsözü ile başlayan kitap anne ve anne adayları için iyi bir kaynak…

Kitaptan örnek alıntılar verecek olursak:

Çocuğun gece uykusunda yaşadığı korkular nasıl ortaya çıkar sorusu şöyle cevaplanmış.

Gece korkuları: Bebeklik dönemini aştıktan sonra, çocuk dört yaş civarına geldiğinde gece korkuları başlayabilir. Genellikle uykuya daldıktan bir iki saat sonra ortaya çıkan korkulu rüyadan dolayı çocuk çığlık atarak kalkıp yatakta oturur, korkulu gözlerle etrafa bakar. Sabahleyin gördüğü rüyayı hatırlamaz. Gece korkusu tüm çocukların %3’ünde, 3 – 10 yaşlarında olur. Erkek çocuklarda 5 – 7 yaşlarında sık görülür. Çocuk gece korkuyla uyandıktan sonra anne-baba ona yeterince sevgi göstermeli ve sakinleşmesini sağlamalıdır. ‘ Yine neden korktun, korkacak bir şey yok ki, hadi uyu bakalım’ tarzındaki konuşma ve yaklaşımlar çocuğu sakinleştirmez, daha da hırçınlaştırır. Uyuyana kadar çocuğun yanında kalmak çocuğa güven duygusu verir deniliyor kitapta.

Çocuk Altını Neden Islatır sorusu ise şöyle açıklanmış.

Çocukların 4-5 yaşına kadar gece altını ıslatmaları normaldir. Bundan sonra da gece işemeleri sürerse nedenini araştırmak gerekir denmiş kitapta. Bir doktora başvurularak herhangi bir tıbbi neden olup olmadığı araştırılmalı. Herhangi bir sorun yoksa tuvalet eğitimindeki hatalı tutumlar araştırılıp düzeltilmeli. Ayrıntılar kitapta yer almakta.

Yemek yeme sorunları hakkında ise şu tavsiyeler verilmiştir.

2 – 5 yaşları arasında çocuğun büyüme hızı nispeten yavaşlar ve kilo alması da azalır. Dolayısıyla fazla beslenmeye de gerek yoktur. Aileler bu durumda endişeye kapılabilirler oysa sağlıklı bir çocuk ihtiyacı kadar yiyecektir. Sağlıklı çocukların iştahsız olma sebepleri anlatılmış kitapta:

–       Anne – babanın çocuğun üstüne aşırı düşmeleri

–       Yemek yeme kurallarında katılık

–       Çocuğu yemek yeme konusunda tehdit etmek

–       Çocuğu kusma derecesine gelinceye kadar beslemek

–       Kendi kendini yiyebileceği yaşlarda bile, çocuğu annenin beslemesi

–       Çocuğu sevmediği yiyecekler için zorlamak

–       Yemek yemediği ya da az yediği zamanlar çocuğu duygusal ve fiziksel olarak cezalandırmak

–       Çocuğa sürekli olarak başka çocukları örnek göstermek, kıyaslamak

Kitapta çok fazla konu kısa ve anlaşılır bir dille tek bir kaynaktan verilmiş. Çocuk yetiştirme konusunda ara ara karşılaştığımız sorunlara çözüm bulmamızda iyi bir kaynak olan bu kitabı çocuk yetiştirmeyle ilgili herkese tavsiye ediyoruz.

İstanbul Tıp Kitapevi 2008

01.06.2014
aktiviteparki.com

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:14.260
Close