May 012014
 

asi_cocuklar“Çocuğunuzu nasıl yetiştirdiğinizin sonuçları uzun vadeli olacaktır. Bir anne baba olarak bugün alacağınız her karar, yarının genç bir bireyinin tohumlarını ekecektir” diye yazmış klinik psikolog Dr. Tanya Byron ‘Asi Çocuklar’ kitabında.

Ingiliz televizyon kanalı BBC’de yayınlanan ve büyük ilgi gören “The House of Tiny Tearaways-Asi Minikler Evi” adlı televizyon programında Dr. Tanya, çocukların davranışları ve anne baba olmakla ilgili sorunlara profesyonel bir bakış açısıyla ışık tutarak ailelere yol göstermeye çalıştı. Altı gün boyunca, 24 saat gözlenen Ev, dayanma güçlerinin son noktasına gelmiş ailelere bir sığınak oldu ve sonunda anne babaların aile hayatlarında ciddi değişiklikler gerçekleştirmelerini sağladı. Bu kitap, televizyon programı üzerinden her anne babanın karşı karşıya kalabileceği sorunlara değiniyor ve onlara yol gösteriyor. Ev’e gelen her anne baba, birer örnek sayılabilir. Birçok aile onların yaşadıkları sorunları ve benzerlerini yaşıyor, ama herkes bir klinik psikologla birlikte vakit geçirme ve onunla aynı ortamda bulunma bilgilerinden faydalanma imkânına sahip değil.

Kitaptaki konu başlıkları;

  • Çocuk yetiştirme becerilerinizi farklılaştırın
  • Oyunun ve övgünün gücü
  • Huzurlu geceler ve yeterli uyku
  • Yeme sorunlarını ve fobilerini anlamak
  • Kontrol edilemez davranışları dizginlemek
  • Toplum içinde anne babalık
  • Dr. Tanya’nın asi minikleri dizginleme teknikleri
  • Hayat değiştiren bir formül

Ayrıca programda yer alan anne-babaların yaşadığı sorunlardan da örnekler veren Dr. Tanya asi çocuklarla başa çıkma konusunda anne babaların ufkunu genişletiyor. Oyun ve övgüye önem veren, sınırları ise açık bir şekilde ortaya koyan yaklaşımıyla, anne babalara çocuklarını birey olarak kabul edip bunun tadını çıkararak onları nasıl yetiştirebileceklerini gösteriyor. Sorunları yüzeysel değil kökenine inerek, başa çıkılması zor davranışların sorunların esas nedenini anlayabilmemiz ve yıkıcı davranışları olumlu birer davranışa çevirmemiz için pratik çözümler sunuyor. Dr. Tanya, ailelerin çocuk yetiştirme becerilerini farklılaştırmak için çeşitli teknikler öneriyor, yapılacak oyunlar için fikirler veriyor. Yıkıcı davranışları olumlu davranışlara çevirmek için, pratik çözümlerin aile içinde nasıl uygulanacağını da, keyifli bir dille uygulama örnekleriyle anlatıyor.

Sosyal hayata uyum sağlayabilmeleri ve arkadaşlık kurabilmeleri için çocuklarda bazı sosyal becerileri geliştirmemiz gerektiğini söyleyen Dr. Tanya bu becerileri: başkalarını dinleyebilmek, olumlu bir biçimde paylaşabilmek, özen göstermek ve iletişim kurmayı öğrenmek olarak sıralıyor. Bunları yaparken uslu durmayı, saygılı olmayı, biraz kendini kontrol edebilmeyi de öğrenmesi gerektiğini vurguluyor.

Dr. Tanya oyunun ve övgünün gücünü anlatırken ;

Oyun son derece etkili bir çocuk yetiştirme aracıdır. Değerlidir, çünkü anne babaların çocuklarıyla oyuna katılan herkesi zenginleştirecek kadar yakın ve olumlu bir bağ kumasını sağlar. Çocuklar oyun yoluyla kendilerini ve diğerlerini tanırlar. Bilişsel ve yaratıcı becerilerini, etrafındaki dünyayı anlama becerilerini geliştirirler.

Dr.Tanya, sınırları açık bir şekilde ortaya koyan yaklaşımıyla, anne babalara çocuklarını birey olarak kabul etmelerini ve çocukların küçük yaştan itibaren tutarlı bir biçimde yönlendirmelerini öğretiyor. Dünyaya bir çocuğun gözüyle de bakıp, daha çok sevmemizin ve sevgimizi daha çok göstermemizin önemini anlatıyor.

Kitap renkli basımıyla, tekniklere verilen gerçek yaşam örnekleriyle rahat okunuyor. Çocuk yetiştirirken, yanlış davranışlarla başa çıkmayı, olumsuz davranışların kaybolmasını desteklerken olumlu davranışları da pekiştirmeyi öğrenebileceğiniz çok güzel bir rehber kitap.

Faydalanmanız dileğiyle..

Not: Türkiye’de ise Star TV kanalında Pazar günleri 23:30’da yayınlanan Süper Dadı programı ile Pedagog Gözde Erdoğan hatalı ebeveyn tutumları nedeniyle çocuklarıyla ilişkilerini düzenlemede sıkıntı yaşayan anne-babalara tavsiyelerde bulunuyor ve onlarla sağlıklı iletişim kurmalarına yardımcı oluyor.

01.05.2014

 

 

  One Response to “Asi Çocuklar – Dr. Tanya Byron”

  1. Sadece ebeveynlerin değil eğitimcilerin de fayda sağlayabileceği, günümüz çocuklarının sorunlarına ve sorunların çözüm yollarına ışık tutan bir kitap.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:14.218
Close