Oca 282015
 

cocugunuzun-yetenegini-kesfedinDoktor, mühendis, avukat, öğretmen, sanatçı, sporcu… Çocuğunuzun bu mesleklerden hangilerine yeteneği olduğunu bilmek ister misiniz?

Pediatrist ve Pediatrik Nörolog olan Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin tarafından kaleme alınan Testlerle Çocuğunuzun Yeteneğini Keşfedi kitabı çocuklarının yeteneklerini önceden keşfedip çocuklarına doğru yönlendirme yapmak isteyen anne-babalara yol göstermekte.

Okul öncesi çocuğun yetenekli olduğu alanlar belirlendiğinde, var olan yeteneklerinin geliştirilmesi, dolayısıyla çocuğun beyin gücünün en üst seviye taşınması sağlanabilir. Öte yandan yeteneksiz olduğu alanlar geliştirilerek adaptasyonu arttırılabilir.

Bu kitabın hedefi, okul öncesi çocuğunun algı seviyesini ve kapasitesini belirleyerek, yetenek alanlarını üst seviyeye taşımak ve yeteneksiz olduğu alanların gelişmesine destek verilebilmesinin önünü açmak. Kitaptaki testler, 2-5 yaş aralığındaki çocukların2 yas bloklarla oyun okul yılları başlamadan yetenekli ve yeteneksiz olduğu alanları belirlemeyi amaçlıyor. Böylece, çocuğun meslek seçiminde rastgele değil, güvenli bir yol izlemesinin kapıları aralanıyor…

Kitapta her yaş için yetenek belirleme alıştırmalı yer almakta. Bilimsel araştırmalar sonucunda bebeğin, işaret parmağı ile isteklerini işaret edebiliyor ya da ‘baş baş’ yapabiliyor olmasının onun gelecekteki akademik gelişmesi hakkında ipuçları vermekte olduğu anlaşıldı. Baskı altında büyütülen çocuklarda bu davranışların gelişemediği ve çocukların içe kapandığı görüldü. Bu kitabın yaklaşımı; çocuk beyin gelişimine yönelik girişimlerin, ancak çocuğun özelliklerinin iyi irdelendiği bilimsel görüşlerle mümkün olduğu temeline dayanmaktadır.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:12.339
Close