Haz 202016
 
cocuk_deyip_gecmeyin_adem_gunesÇocuk Deyip Geçmeyin Pedagog – Adem Güneş

Bu kitapla ve Pedagog Adem Güneş ile tesadüfen tanıştım…O kadar çok çocuk gelişimi üzerine yazar ve kitap var ki. Ben de yeterince aldığımı düşünüyordum. Artık konular kendilerini tekrar ediyor diye düşünürken kendimi ispatlamak için kitabı elime alıp incelemeye başladığım zaman bu kitabın farklı olduğunu hemen anladım.  Özellikle son zamanlarda kendime sorduğum ve cevabını nasıl bulurum diye düşündüğüm konuları karşımda buldum. Örneğin, oğlumu futbol dersine yazdırarak iyi mi yapıyoruz (sonuçta günümüzde futbol çok saldırgan ve şiddet içeren bir spora dönüştü) veya dinimizi nasıl anlatmalıyız, sonra kızıma mahremiyet eğitimini nasıl vermeliyim gibi sorularıma bir anda Pedagog Adem Güneş’in Çocuk Deyip Geçmeyin kitabı ile cevap buldum. Kitabın ilk sayfası ‘İyi ki kitaplar var…’ diye başlıyor. İyi ki, iyi yazarların iyi kitapları var ve biz onlarla buluşabiliyoruz.

Kitaptaki yazılar yazarın daha önce haftalık yayınlanan makalelerinden derlenmiş olmasından dolayı olsa gerek her bölüm kısa ve öz, yerinde anlatımlar yapıyor. Gerek konular, gerekse yazarın anlatım biçimiyle kitap çok akıcı ve bir çırpıda okunabiliyor.  Başucu kitaplarımızdan biri olmaya aday yani.

Adem Güneş ‘Çocuk Deyip Geçmeyin’ de bir çocuğun gözünden bakıyor hayata. Her bölümde yeni cocugunuzla acik havaya cikindüşünce ufukları geliştiriyor. Kimi zaman ‘Dikkat dağınıklığı yoktur, o zaten çocuğun normal halidir’ diyor, kimi zaman ‘çocuk eğitiminin ceza ile olamayacağına’ dikkat çekerek yetişkin_çocuk ilişkisinin temeli olan ‘güven’ duygusunun altını çiziyor.

Kitap’ta yer alan birkaç başlık ise şöyle:

 1. Bağımlılık yapıcı maddeler ve çocuklar
 2. Internet oyunları ve farklı bilinç halleri
 3. Çocukluk yılları ve değersizlik hissi
 4. Ancak sevilen kişi sevilmeyi bilir
 5. Öğrenmenin üç sihirli anahtarı
 6. Cezasız çocuk eğitimi olur mu?
 7. Korku eğitimin bir unsuru olamaz
 8. Birinci sınıfta eğik yazı öğretmek doğru mu?
 9. Ders derste öğrenilir?
 10. Cinsel eğitim mi mahremiyet eğitimi mi?
 11. Kreşe uzun süre bırakılan çocuklar
 12. Bazı kayıplar sınav kaybından daha acıdır
 13. Eş eşin terapistidir
 14. Sağlıklı evlilik için sağlam kişilik

Muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.

Kutlay M. H.
Aktiviteparki.com

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:6.410
Close