Mar 042017
 

Dyt. Mukaddes Yolcu

Birçok anne ve babanın şikâyetleri arasında çocuklarının sebze tüketmeyi sevmemeleri gelir. Bir yetişkin oldukları zaman, sürekli karbonhidrat odaklı besinler tercih etmemeleri için onlara küçük yaştan beslenme alışkanlıklarını doğru bir şekilde kazandırmak çok önemlidir. Peki, onlara sebzeleri sevdirmek için ne yapabiliriz? Gelin bir göz atalım.

  • Bazen anne-babalar çocuklarına sebze yedirebilmek için sebzeleri püre haline getirip yemeklerin içine saklarlar. Eğer siz de bu şekilde çocuğunuzu beslemeye çalışıyorsanız bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber, çocuğunuz bir miktar sebzelerden alacağı besin öğelerini alacaktır. Kötü haberimiz ise, bu durum ona sebzeyi olduğu gibi yeme alışkanlığını kazandırmayacağıdır. Unutmayın büyüdükleri zaman spagetti sosu içine ıspanak püresi saklamak için yanında olmayabilirsiniz.
  • Hazırladığınız sebzelerin üzerinde peynir eritmeyi deneyin. (örneğin peynirli karnabaharı çok sevebilirler)
  • Bazı sağlıklı soslar hazırlayarak çocuğunuzun sebzeyi bu soslara batırıp yemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; pancar, yoğurt, sarımsak, zeytinyağı, az tuzlu bir sos hazırlayabilirsiniz.
  • Sebze yemeklerini çocuklarınızla birlikte yapın! Onlara tehlikeli olmayan görevler verin, alışverişte sebze reyonundan birlikte sebze seçin. Kendilerinin yaptığı yiyecekleri denemek için daha meraklı olabilirler.
  • Tatlı ve atıştırmalıklar sınırlanmalı! Çocuğunuz ara öğününde tatlı veya tuzlu atıştırmalıklar yapmışsa, ana öğününde o kadar da tatlı ve tuzlu olmayan borkoliyi yemek istemeyebilir. Ara öğünleri sağlıklı seçimlerden yapmaları ve sofraya oturduklarında mideleri dolu olmamalı.
  • Ana öğününüzde sebze yemeğiyle birlikte makarna veya pilav gibi karbonhidrat grubu besin varsa, sofraya önce sebzeyi getirin. Yemesi gereken miktarı yedikten sonra makarna/pilav gelsin.
  • Bir sebze yemeğinin tadına baktıktan sonra sevmediğini söylediğinde mutlaka önünden kaldırın. Böylece size olan güveni artacak ve yeni tatlar denemeyi reddetmeyecektir.
  • Taze sıkılmış meyve sularının içine sebze de katmayı deneyin.

Lütfen bu süreçte sabırlı olun bu onlar için sebze yeme yolunda atılmış olacak olan ilk adımlardır.

Dyt. Mukaddes Yolcu
ZenLight Sağlıklı Yaşam Merkezi
Tel: 05428521845
mukaddes_yolcu09@hotmail.com

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:2.609
Close