Haz 012015
 

cocuk_hamileanneÇocuklarda Cinsel Farkındalık

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda ilk sorular 3 yaş civarında başlar. Çocuğun ilk soruları kendi bedeni, anne-babanın bedeni ve bebeğin dünyaya gelişi ile ilgilidir. Çocuğun bu soruları soruyor olması cinsel duyguları olduğunu göstermez. Bu bir meraktır. Bazı çocuklar ise cinselikle ilgili soru sormazlar. Bunun nedeni ise ya daha önce sordukları sorular nedeniyle ayıplanmışlardır ya da kendilerini rahat hissedecekleri bir aile ortamı yoktur. Bu çocuklar, oyunlarında veya arkadaşları ile olan konuşmalarında sorularına cevap ararlar. ebevyen_cocuk_iletisimÇocuğumuzun sorularına cevap verirken bazı şeylere dikkat edilmelidir: – Çocuk soruyu kime soruyorsa cevabını da o ebevyen vermelidir. – Huzursuz, gergin ya da utangaç tavırlar takınmadan, çocuğun yaşına uygun, detaysız, doğru cevaplar vermeliyiz. – Çocuğun merak ettiklerini cevaplamalıyız. – Sorular yanıtsız bırakılmamalıdır. Çocuklarımıza cinsel bilgileri vermeye başlamanın en ideal zamanı “3 yaş” tır. Çünkü bu dönemde çocuk kendi cinsindeki ebeveyinle özdeşim kurar, çevresindeki kişileri taklitle öğrenir, çok iyi gözlemcidir, hayal dünyası geniştir.

cocuklarda-cinsellik-merakDokunma yolu ile cinsel organını keşfeden çocuk zamanla tesadüfen zevk almaya başlar ve bunun sonucunda mastürbasyon yaptığı görülebilir. – Normaldir ve zararlı sayılmaz – Bütün okul öncesi çocukların yarısı cinsel oyunlar oynar veya mastürbasyon ve teşhircilik yapar. – Kesinlikle cezalandırılmamalıdır. – Onu korkutmadan ve konuya değinmeden başka bir şeyle oyalayarak dikkatini başka bir yere çekmek genellikle yeterli olur.

Çocuğunuzun bu tip bir ilginin normal olduğunu ama herkesin önünde bu gibi davranışlarda bulunmanın uygun olmadığını söyleyebilirsiniz. Bu durum, aynı zamanda çocuğunuza, herkesin bedeninin özel olduğunu öğretmeniz için de iyi bir fırsat olabilir. Böylece çocuk cinseliği doğal ama kişiye özel bir davranış olarak algılayabilecektir.

Psk. Hatice Şonya
Neokids Kreş ve Eğitim Merkezi 0533 881 20 50

Haziran 2015

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:11.064
Close