Eki 122013
 

193 üyeli BM Genel Kurulunda, 2012 yılından itibaren 11 Ekim’in ”Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kabul edilmesine ilişkin Türkiye, Kanada ve Peru tarafından hazırlanan karar tasarısı bütün ülkelerin onayıyla kabul edilerek uygulamaya kondu. Bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü’de tema “kızlar için eğitimde inovasyon (yenilenme)” oldu. Türkçe’de tam karşılığı olmayan fakat en yakın anlamla İnovasyon “bilim ve teknolojinin ekononomik ve toplumsal yarar sağlayacak şelikde yenilenmesi” anlamına geliyor. Burda da yine teknolojinin okula gitmeyen kız çocukların eğitime erişimlerini artırmada ve her çocuğun kaliteli eğitim almasını sağlamada nasıl işlevli olabileceğini vurgulandı.

UNICEF, ikinci Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada daha çok kız çocuğunun okula gitmesinde ve öğrenimin kalitesinin tüm çocuklar için artırılmasında inovasyonun gücünü vurguladı.

Okul dışı kız çocuğu sayısındaki azalmaya rağmen bugün dünyada çok sayıda kız çocuğu kaliteli eğitim alamıyor ve potansiyelini tam gerçekleştirme fırsatı bulamıyor. Kanıtlar, bir kız çocuğunun ortaöğretime sadece bir yıl devam etmesinin bile gelecekteki kazancını yüzde 25 artıracağını ortaya koymaktadır. Ancak bugün, 31 milyonu ilkokul çağında olmak üzere milyonlarca kız çocuğu okula gidemiyor.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake “Eğitim kız çocuklarının hayatlarını dönüştürebilir ve onların içinde bulundukları toplumları güçlendirebilir. İnovasyon, eğitimi dönüştürmemizi sağlayarak her bir kız çocuğuna ulaşmamıza yardım edebilir” diye belirtmiştir.

UNICEF, ortaklarıyla birlikte, teknolojinin okula gitmeyen kız çocukların eğitime erişimlerini artırmada ve her çocuğun kaliteli eğitim almasını sağlamada nasıl işlevli olabileceğini araştırıyor.

Güney Afrika’da UNICEF, hükümet ve 100’den fazla şirketten oluşan TechnoGirls ortaklığı 10,000 ergen yaşlardaki kız çocuğunun beceri ve işe hazırlık durumlarını artırmak üzere teknoloji sektöründen mentorlarla bağlantısını kuruyor.

İnovasyon, okul dışı kalma riski en yüksek olan, ulaşılması en güç çocuklara ulaşılmasında hükümetlere ve ortaklarına da yardımcı oluyor. Uganda’da EduTrack, okulları ve öğrencileri UNICEF’le ilişkilendirmede SMS mesajlarından yararlanıyor; böylece öğrenimleri, öğretmen kalitesi ve okullardaki şiddet gibi konularda bilgi verebiliyorlar.

İnovasyon, yalnızca teknolojiyle ilgili değildir. Aynı zamanda, kız çocuklarını okuldan uzak tutan diğer engellerin aşılmasını sağlayacak yeni yolları da içerir. Örneğin, okullardaki tuvalet gibi imkânların geliştirilmesi ve kızların okullarına güvenli biçimde gidip gelebilmelerinin sağlanması gibi.

Lake sözlerine şöyle devam etti: “İnovasyon bizlere daha öncesine göre çok daha fazla sayıda kız çocuğuna ulaşmada ve onlara eğitim sağlamada yeni ve güçlü araçlar veriyor. Daha çok sayıda kız çocuğunun okula gitmesine, okulda kalmasına ve eğitimini tamamlamasına yardım etmek için kendimizin de öğrenmeyi sürdürmesi gerekiyor. Bu yeni araçları kullanarak, yeni fikirler yaratarak ve en fazla umut vadeden yenilikleri yaygınlaştırarak…”

11 Ekim 2013

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:16.580
Close