Tem 022014
 

Fit-Kidz webBu ay Gazimağusa’da faaliyet gösteren Fit Kidz Çocuk Gym Merkezi’ni ziyaret ettik. 2014 yılı Mart ayında faaliyete geçen Merkez’de hem Sherborne tekniği ile çocuk fitness eğitimi hem de çocuk aletli gym hizmeti verilmekte. Büyüklerin Fitness salonlarında kullandığı aletleri,  çocuklara yönelik küçük boyutlarda tasarlayan konunun uzmanları, çocuklarımızın bu spor ile küçük yaşlarda tanışmasına olanak sağlıyor.

Dünyada kullanılan fakat KKTC’de sadece Fit Kidz Çocuk Gym merkezinde bulunan bu aletlerle  çalışmanın çocuklara sağlayacağı yararları Merkez Direktörü Diyetisyen Güniz Altunç ile konuştuk.

aktiviteparki.com: Merhaba Güniz Hn. Merkezinizden bahseder misiniz lütfen?

Dyt. Güniz Altunç: Merkezimizde çocuklarımıza diyetisyen, çocuk doktoru ve çocuk fitness eğitmenleri kontrolünde özel fitness programları ve sağlıklı beslenme danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

aktiviteparki.com: Çocuk Gym nedir, hangi aletler bulunmakta?

Dyt. Güniz Altunç : Çocuk Aletli Gym Merkezi’nde çocuklara yönelik özel tasarlanmış aletletlerle çocuklarımızın tüm vücut kas gruplarını çalıştırmasına olanak sağlanmaktadır. Merkezimizde yürüyüş ve koşu bantları, bisiklet, space walker, bench press, row machine ve benzeri  çocuklara özel tasarlanmış spor aletleri bulunmaktadır.

cocuk-gym

Aktiviteparki.com: Çocuk fitness programının çocuğa yararları nedir? Biraz anlatır mısınız lütfen?

Dyt. Güniz Altunç : Bu aletlerle yapılan çalışmalar sonucunda büyüme çağında olan çocukların kas ve kemik yapıları güçlenerek, tüm vücutta dayanıklılık ve elastikiyet artacaktır. Çocuklarda denge ve koordinasyon olgularının güçlenmesi ileri dönemde ilgilenecekleri spor dallarında çok daha yüksek düzeyde başarı getirecektir. Şu anda dünya üzerinde başarı sağlamış pek çok profesyonel sporcunun çocukluk çağlarında benzer yöntemlerle eğitim aldıkları bilinmektedir. Erken dönemde yapılan spor ve jimnastik aktiviteleri özellikle davranış sorunu olan çocuklarda uyum ve disiplini de artırır.

Bu çalışmalar sanıldığı gibi “kas yapmak” için tasarlanmamıştır. Çocuklarda dengesiz vücut gelişimine veya kilo alımına neden olmaz. Programlar her çocuğa vücut tipi, yaşı ve kilosuna göre özel bir şekilde hazırlanır. Bu çalışmalar esnasında ihtiyaca göre çocukların vücut analizleri yapılarak beslenme programları da düzenlenmektedir.cocuk-spor

Aktiviteparki.com: Sherborne Tekniği nedir?

Dyt. Güniz Altunç : Sherborne tekniği çocuklar için tasarlanmış tüm vücut kas grubunu geliştirici oyun formatında yapılan egzersiz ve jimnastik tekniğidir. Çocukların bedensel ve ruhsal zindeliği ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Tüm dünyada gelişmiş merkezlerde yaygın olarak uygulanmaktadır.

Aktiviteparki.com: Herhangi bir yaş sınırlaması bulunuyor mu?

Dyt. Güniz Altunç : Merkezimizde 2.5 yaşından başlayarak 12 yaşına kadar farklı yaş gruplarında çocuklarımız spor aktivitelerine katılmaktadır. İlerleyen yıllarda bebeklere yönelik özel aktivite grupları açmayı planlamaktayız.

Fit-Kidz-cyprus webAktiviteparki.com: Çocuk Fitness programı’nın sağlık amaçlı kullanımı hakkında bilgi verir misiniz lütfen?

Dyt. Güniz Altunç : Aşırı kilo ve obezite sorunu yaşayan çocuklarımız için özellikle diyetisyen kontrolünde uyguladığımız bir programımız var. Çocuklarımız doktor ve diyetisyen kontrolünden geçtikten sonra gerekli vücut analizleri alınarak diyet programı düzenleniyor. Spor eğitmenimiz de çocuklarımızın vücut yapısına göre kişiye özel egzersiz programı hazırlıyor.

Ayrıca hareketsizlik, konsantrasyon eksikliğ, uyku sorunları, uyum sorunları, okul başarısızlığı, hiperaktivite ve dikkat eksikliğ ve büyüme gelişme gerilikleri görülen çocuklarda düzenli fittness programına katılım sonucu olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Aktiviteparki.com : Yaz dönemi programınız var mı?

Dyt. Güniz Altunç : Elbette. Yıl içindeki programlarımızı öğrenmek için merkezimize danışılabilir.

Aktiviteparki.com : Merkeziniz de  Ebevyenlere (annelere) yönelikte bir uygulama olduğunu görüyoruz. Biraz bahseder misiniz lütfen?

perfect_body_studioDyt. Güniz Altunç : Evet. Merkezimiz’de anneleri de düşündük. Çocuklar çocuk fitness programına katılırken ebevyenler de dilerlerse yan odamızda hizmet veren Perfect Body Studio’muz daki aletlerimizi kullanarak sellülit giderici, şekillendirici ve kilo vermeye yardımcı cihazlarımızdan bir veya birkaçını diyetisyen kontrolleri sonrası kullanabilir, sağlıklı beslenme programı düzenlenerek paket hizmetlerimizden yararlanabilirler.

Aktiviteparki.com: İletişim bilgilerinizi alabilir miyiz lütfen:

Dyt. Güniz Altunç : Yerimiz Gazimağusa’da Laguna bölgesi olarak bilinen bölgede. Adresimiz; Laguna Deniz Yıldızı Apt. B Blok, Zemin Kat ve Kat 1. Arkın Palm Beach Hotel yanı. Bize 0392 366 56 70, 0533 826 70 22 – 444 DIET (3438) nolu telefonlardan ulaşılabilir.  Ayrıca Perfect Body Studio’nun ikinci şubesi Girne’de Karşıyaka parkı karşısında bulunmaktadır.

Aktiviteparki.com: Bu güzel sohbet için teşekkür eder, çocuklarımıza yönelik yaptığınızı bu güzel çalışmaların devamını dileriz. 01.07.2014

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:14.272
Close