Kas 082014
 

Harika-Cocuk-Nasil-Yetistirilir-montessoriKitapta, dahilere ilham kaynağı olan Montessori yöntemiyle öz güven ve kişilik geliştiren oyunlar, etkinlikler, fikirler, doğumdan altıncı yaşına kadar çocuğunuza sevgi, saygı ve huzur dolu bir ev ortamı sunmanızı sağlayacak pratik öneriler, dünyayı keşfetmeye meraklı, kendine güvenen, bağımsız, dikkatli ve saygılı çocuklar yetiştirmek için birbirinden orijinal, eğlenceli faaliyetler anlatılmakta.

Günümüzde anne baba olmak, dünyanın en zor işlerinden biri. Eskiden aile idare etmek çok daha kolaydı. Babalar işe gider, anneler ise evde kalıp çocuklara bakardı. Çocuklar genelde söz dinlerlerdi. Dinlemediklerinde sert bir şekilde cezalandıracaklarını bilirlerdi. Bugün her şey çok daha farklı. Çoğu ailede, anneler bütün gün dışarıda çalışıyor. Küçük çocuklar genelde kreşe ya da bakıcıya bırakılıyor. Birçok ülkede boşanma oranları her geçen yıl artıyor. Çoğu anne ve bazı babalar, işteki sorumluluklarının yanında, çocuklarına hem anne hem de baba olmanın ağır yükünü sırtlanıyorlar.

Anne Baba olarak görevimiz sadece çocuklarımızı beslemek, kucaklamak ve korumak değil. Aynı zamanda onlara bağımsız hareket edebilmeyi; kendilerine güvenen, doyuma ulaşmış, başarılı ve mutlu birer yetişkin olmayı öğretmektir. Bu süreç uzun, ince bir yola benzer. Hangi yöne doğru gittiğinizi bilmek ve eğitim tarzınızı tutarlı nedenlere dayandırabilmek, bu yolda size iyi rehber olacaktır diyor kitabın yazarı Tim Seldin. Montessori sistemi en iyi, kendi ismini taşıyan okullarda bilinse de bu sistemi evinizde uygulamak hiç de zor değildir.cocuk_yardim

Maria Montessori, ilk kadın İtalyan doktor, çocuk eğitiminde saygı ve teşviğe dayalı yepyeni bir yaklaşım geliştirdi. Çocuk Evi kreşini kurarak idareciliğini üstlendi. Çocuklarla birlikte uzun saatler geçirdi, onları gözlemledi ve onlarla iletişim kurdu. Sonuçta çocukların çeşitli gelişim evrelerinden geçtiğini gördü. Her bir evredeki çocuğun kendine has özelliklerini, ilgi alanlarını ve düşünüş tarzlarını belirledi. Ayrıca çocukların her bir gelişim evresinde tercih ettikleri bazı faaliyetler, davranış kalıpları ve düşünce tarzları olduğunu da fark etti. Montessori, çocukları bağımsız davranış ve düşünceler geliştirmeye, günlük işlerini kendi başlarına görebilmeyi teşvik eden ortamlar oluşturdu. Böyle ortamlarda, çocukların öz saygı ve öz güvenlerinin arttığını gördü. İlk Çocuk Evi dünya çapında ilgi gördü ve Montessori kendi adını verdiği okulları yaygınlaştırmak için çok çalıştı. Montessori öğrencilerinin sorumluluk bilinci, öğrenme aşkı, pratik zekası ve bağımsız kişiliği, dünyanın dört bir köşesinde birçok eğitimcinin takdirini topladı.

Çocuklar öğrenme sürecinde ‘kritik dönemler’ den geçerler. İdeal öğrenme fırsatı sunan bu dönemlerin çoğu, hayatta bir kere yaşanır. Her kritik dönemde çocuk, içgüdüsel olarak belli konulara ilgi duyar. Bu dönemde çocuk dikkatle izlenmeli ve davranışlarımız onun ihtiyacına göre belirlenmelidir. Erken evrelerde öğrenilen şeyler, ileriki dönemlerde öğrenilecek bilgilere temel teşkil edecektir.yaratici_aktivite

Bir Montessori sınıfında uyulması gereken belirli davranış kuralları ve bir düzen anlayışı vardır. Bunun dışında çocuklar, istedikleri faaliyet üzerinde, istedikleri kadar çalışmakta özgürdürler. Sınıfta istedikleri şekilde hareket edebilir, yalnız veya grup halinde çalışabilirler. Öğretmenlerde çocukları yeni yetenekler kazanacakları ve araştırmacı yönlerini geliştirecekleri faaliyetlere yönlendirirler. Bir faaliyeti bitirince, kullanılan malzemelerin yerine konulması beklenir. Çocuklara kendi oyun gruplarını nasıl yönetecekleri öğretilir. Böylece bağımsız hareket edebilme ve liderlik kabiliyetleri çok iyi gelişir.

Kitapta kritik dönemler, çocuklara göre ortam düzenleme önerileri ve yaşlarına göre faaliyetler anlatılmakta. Ayrıca öfke kontrolü, disiplin sağlama yöntemleri ve çocukların duygusal gelişimleri konularında bilgi veriliyor.

Bu kitaptaki tavsiyeleri hayatınıza uyarlayarak daha iyi birer anne baba olacağınıza, sevgi ve saygı dolu, sıcacık yuvalar kuracağınıza inanıyorum diyor Tim Seldin.

Biz de aktiviteparki.com olarak çocuklarımızın gelişimine daha iyi katkı koyabilmek adına bu kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyoruz.

08.11.2014

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:13.168
Close