Şub 072017
 

pixabay.com

Çocukların zihinsel gelişimlerini desteklemek ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaları için birçok aktivite bulunuyor. Kimi çocuk daha çok bedensel aktivitlere yönelirken bazıları da daha çok sanatsal etkinlikleri tercih ediyor.

Ne tür aktivite olursa olsun çocukların üstleri başları her zaman yetişkinlerden fazla kirleniyor ve giysilerine ve okul üniformalarına leke bulaştırmaları da kaçınılmaz oluyor. Bu yazımızda ebeveynlerin en çok zorlandığı bu zorlu lekelerden nasıl kurtulabileceğinize ilişkin ipuçlarını bulacaksınız.

Pastel ve sulu boya lekesi nasıl çıkar?

Çocukların kıyafetlerinde en çok görünen lekelerin başında boya lekeleri geliyor. Pastel boya,  sulu boya gibi renkli lekelerle baş etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Pastel boya: Ilık su ve deterjanı karıştırarak elde ettiğiniz karışımı, temiz bir beyaz bez yardımıyla bu boyanın bulaştığı noktaya uygulayın. Bu uygulamayı küçük dairesel hareketlerle yapın ve mutlaka lekenin dışından içeri doğru ilerleyin. Daha sonra işlem uyguladığınız bölgenin nemini kuru bir bezle alın.

Sulu boya: Boyanın bulaştığı bölgeye pudra dökerek, boyanın fazlasını emdirin. Ardından soğuk suyla pudrayı temizleyin ve beyaz sabunla bölgeyi yıkayıp lekeyi çıkarın.

Keçeli kalem ya da tükenmez kalem, çocukların sıkça haşır neşir olduğu kırtasiye malzemeleridir. Kalemle boyama ya da çizim yaparken küçüklerin giysileri çoğu zaman lekelenir. Peki oldukça inatçı olan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Bu konuyla ilgili detaylı ve pratik bilgiler almak için bu linke göz atmanızı öneriyoruz. 

Çimen Lekesi nasıl çıkar?

Çocuklarınız doğada ve parklarda vakit geçirdikten sonra kıyafetlerinde mutlaka ot ve çim lekeleri oluşacaktır. Bu lekelerden kurtulmak için bölgeyi alkollü pamukla silin. Bir diğer yöntem ise lekeli giysiye bulaşık deterjanı uygulayıp, yaklaşık 10 dakika kadar bekletmek. Ardından bir fırça yöntemiyle hafifçe ovaladıktan sonra kıyafeti, yıkama talimatına uygun bir şekilde çamaşır makinesinde yıkayın.

Yağ Lekesi nasıl çıkar?

Flickr/Johann Dréo

Çocukların yemek yerken yetişkenler kadar dikkatli olmalarını bekleyemeyiz. Bu nedenle yağ lekesi, çocukların kıyafetleri üzerinde en sık karşılaşılan lekelerden biridir. Özellikle kurumuş yağ lekeleri ile karşılaştığınızda aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Yağ lekelerine anında müdahale etmek her zaman daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
  • Lekeye, yemek için kullanılan yağlar neden olduysa bu lekelerin üzerine yağ çözücü özelliği olan bulaşık deterjanlarını uygulayabilirsiniz.
  • Yağ lekesi oluştuğunda önce üzerine pudra serpin. Pudranın yağı emmesi için biraz bekleyin ve ardından temiz bir bezi, pudralı kısmın üzerine sererek giysiyi ütüleyin. Pudra kuruduktan sonra fırçayla kumaşın üzerinden temizleyin.
  • Çocuğunuz bisiklete biniyorsa, bisiklet zincirinden pantolonlarına bulaşan lekeleri yakından tanıyorsunuzdur. Bu lekenin üzerine tereyağı sürdükten sonra çamaşır makinesinde yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın. Pantolonun zincir yağı lekesinden kolayca kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Çamur lekesi nasıl çıkar?

Dışarıda oynayan çocukların giysilerinde çamur lekesi mutlaka görülür. Bu lekelerin önce kurumasına izin verin, ardından da kazıyın ya da fırçalayın. Daha sonra ön yıkama programında yıkayın. Ardından kumaşa uygun olan programda yıkayın.  

Çocukların çoğu çikolatayı çok sever ve kimi zaman da üzerlerine bulaştırır. Çikolata lekesinden kurtulmak için öncelikle lekenin kurumasını bekleyin. Sonra çikolatayı kumaşın üzerinden kazıyın. Ardından lekeli bölgeye sıvı deterjan döküp, bu şekilde 10 dakika bekletin. Sonra yıkama talimatına uygun bir şekilde, tercihen ılık suda yıkayın.

 

 

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:3.014
Close