Eyl 042014
 

Her yaş grubuna yönelik aktiviteler gerçekleştiren Mağusa Kültür Derneği’ni ziyaret ettik bu ay. Dernek Başkanı sayın Esen Beyköylü ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı beğeniyle okuyacağınızı ümit ediyoruz.

aktiviteparki.com:Mağusa Kültür Derneği’ni tanıyabilir miyiz lütfen?

MKD: Mağusa Kültür Derneği (MKD) 1997 yılından itibaren çocuklarla (Çocuk Kulübü) 2000 yılından itibaren yetişkinlerle (Yetişkinler Kulübü) ve 2006 yılından itibaren de gençlerle (Gençlik Kulübü) ilgili aktiviteler yapmaktadır. Misyonumuz, toplumdaki, çocuk, genç ve yetişkin her bireyin sosyal birer insan olarak gelişmeleri amacıyla sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda faaliyetler yürütmek ve organizasyonlar düzenlemek.

Derneğimizde 25 – 30 kişi gönüllü olarak aktif görev yapmaktadır. Üyelerimiz ilgi alanlarına göre belli günlerde toplanmaktadır.

aktiviteparki.com: Derneğinizde ne gibi aktiviteler yer almaktadır?

MKD: Çocuk Kulübü Aktivitelerimiz arasındaçocuk korosu, halk dansları, modern dans, drama-tiyatro, resim-elişi-çevre-???????????????????????????????doğa-gezi-gözlem-deney-seramik çalışmaları, yabancı dil -ülkelerin kültürlerini tanıtma (İtalyanca koro ve drama çalışmaları, Hint Dansı) kültürel sanatsal etkinliklerimizi tanıtma- müze çalışması gibi aktiviteler yer almaktadır. Bu aktiviteler yıllık çalışma programına göre düzenlenmektedir.

Mağusa Kültür Derneği ayrıca Gazimağusa Çocuk Festivali, İlkokullararası Bilgi Yarışması, Masal Anlatma Şöleni, Uluslarası Çocuk ve Barış Festivali Mağusa Organizasyonu, Genç Mucitler Yarışması gibi etkinlikleri organize etmiştir. Bunların yanında çocuk şarkıları kaset sponsorluğu (GrupNet – Gökkuşağı çocuk şarkıları), mektup yazma yarışması, kazanan mektupları seslendirme ve CD’e aktarma çalışması, yurtiçi gösterilere katılım (Lefkoşa, Güney Lefkoşa (Skali) ,Larnaka…) gibi organizasyonlarda derneğimiz aktif rol almıştır.

brosur_mkdDerneğimiz ayrıca kültürel değerlerimizi tanıtmak için her yıl bir kültürel değerimizi ana tema olarak seçip onu yıl boyunca etkinliklerimizde yaşatmaktadır. Örneğin Kıbrıs Martısı, Yasemin, Fesleğen, Sele, Zembil, Zeytin Ağacı gibi Kıbrıs kültürüne has konular basılı materyallerimizde yer almıştır.

Gerçekleştirdiğimiz Kültür ve Sanat Şenliği projesi Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından tüm ilkokullara geliştirilerek “Yaratıcı Etkinlik Günleri ” olarak sunulmuştur. İlkokullarda standlar kurularak öğrencilerin yaratıcı farklı çalışmaları (mandallardan, kürdanlardan, vb. malzemelerden yapılan çalışmalar) sergilendi.

aktiviteparki.com: Bildiğimiz kadarıyla Dernek olarak sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyorsunuz? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

MKD: Evet. Özellikle çocuklar olmak üzere her kesimde farkındalık yaratmak amacıyla derneğimiz yıllardır fidan dikimi, seminerler (ör: çocuk gelişimi, aile içi iletişim, sağlık, trafik hk.), trafik kazalarını önleme eylemleri, sağlık taramaları (hipertansiyon, diş, şeker… )  gibi etkinlikler düzenleyerek bu konularda basılı materyaller hazırlamış, hayır kurumlarına ziyaretler, ve yardım kampanyaları düzenlemiştir. Bu etkinliklerimiz her yıl artarak devam etmektedir.

aktiviteparki.com: Gelenekselleşen ve her yıl heyecanla beklenen Gazimağusa Çocuk Festivali hakkında bilgi verir misiniz lütfen?cocuk_festival

MKD: Gazimağusa Çocuk Festivali Gazimağusa Belediyesi ile beraber organize edilmektedir. İlk kez 1992 yılında Mağusa Sanat Derneği ile başlayan festival her yıl yeni etkinlikler eklenerek geliştirildi. Festival yaklaşık üç hafta sürmektedir ve festivale sivil toplum örgütleri, okullar, veliler, çocuklar ve halk katılmaktadır.

22 yıldır organizasyonunu gerçekleştirdiğimiz Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında: Tarih Avcıları Yarışması, Mektup Yazma-Resim Çizme Yarışması ve Dans Buluşması, Resim – Mektup Ödül Tören ve Sergileri, Uçurtma Şölenleri, Yılsonu Gösterileri, Zeytin Ağacı Kurtarma , Karnaval Yürüyüşleri ve konserler düzenlenmektedir. Bu yıl ayrıca sihirbaz gösterileri, hava akrobasisi gösterisi, balon gösterileri, masal ve çizgi film karakterleri festivale ayrı bir renk katmıştır.

dunya_cocuk_gunuÖzellikle 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü tüm çocuklarımızı bir yerde toplayarak kutluyoruz. Okul öncesi kurumlarının ve kültür-sanat derneklerinin çocuklarının katılımıyla gerçekleşen kortej yürüyüşünün ardından çeşitli dans gösterileri ve konserler ile festivalimizin kapanışı bir karnaval havasında gerçekleşiyor.

aktiviteparki.com:Gençlik Kulübü Aktiviteleri’nden bahseder misiniz lütfen?

MKD: Gençlerimize yönelik Tiyatro ve Latin Dansı çalışmaları yapılmaktadır. Tiyatro Kolu Çocuk Oyunu ve Gençlik Oyunlarını sahnelemiştir. Gezi, gözlemler, seminerler, atölye çalışmaları, doğa ve çevre çalışmaları yapılmakta ayrıca Umut ve Gençlik Kampı ve Gençlik Buluşması gerçekleştirilmektedir. Bu buluşmada diğer ilçelerden gelen gençlik grupları buluşarak dans ve tiyatro gösterilerini tüm gençliğe bir festival havasında sunmaktadır.

aktiviteparki.com: Yetişkinlere yönelik hangi aktiviteleriniz bulunmaktadır?

MKD: Yetişkinler Kulübü Aktiviteleri arasında el sanatları kursları, seminerler, kültürel geziler, doğa inceleme ve sergi çalışmaları, vb. aktiviteler yer almaktadır. El sanatları olarakel_sanatı kabak, boncuk, kurdele, oyma, lefkara ve lapta işleri katılımcılara ücret karşılığında öğretilmektedir. Kurslarımız genelde öğleden sonra gerçekleşmektedir.

aktiviteparki.com: Maddi desteği nereden alıyorsunuz? Maddi destek vermek isteyen olursa nasıl bir yol izlemeli?

MKD: Destekcilerimiz var. Bizlere desteğini esirgemeyen tüm kuruluşlarımıza birkez daha teşekkür ederiz.

aktiviteparki.com: Mağusa Kültür Derneği’ne nasıl üye olunmaktadır? Biraz bilgi verir misiniz lütfen?

MKD: İlgilenen kişilerin derneğimize başvurmaları yeterlidir. Derneğimizde gönüllük ilkesine bağlı olarak hizmet vermekteyiz. Üyelerimizden herhangi bir aidat alınmamaktadır. Derneğimiz özellikle gönüllü eğitmenlere ihtiyaç duymaktadır. Jimnastik, Satranç, Dans, vb. alanlarda hizmet vermek isteyen ve organizasyonlarımızda aktif olarak yer almak isteyen tüm ilgili kişilere kapımız her zaman açıktır.

aktiviteparki.com: Esen Hanım gönüllü çalışmak size ne kazandırıyor, ne hissediyorsunuz?

MKD: Ben şahsen kendimi çok mutlu ve huzurlu hissediyorum. Ortaya güzel şeyler çıkarmak gerçekten çok keyif verici. Ekip arakadaşlarımız arasında çok güzel bir iletişim, sevgi bağı ve hoşgörü var. Özellikle Çocuk Festivali zamanı çok geç saatlere kadar çalışmamız gerekiyor. Fakat çocuklarımızın mutluluğunu görünce tüm yorgunluğumuzu unutuyoruz. Hepimiz aslında toplulumuzdaki çocukların gelişiminden sorumluyuz. Onlara sosyal, sanatsal ve kültürel anlamda birşeyler kazandırabiliyorsak ne mutlu bize. Ben izninizle buradan ailelere bir çağrı yapmak istiyorum. Özellikle eğitim sistemimizdeki sınav sisteminden dolayı çocuklarımız tüm boş zamanlarını özel derslerde geçirebiliyor. Çocuklarımıza boş vakitlerinde sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerden de yararlanmalarına fırsat tanıyalım. Çocuğun sosyalleşmesi, yaratıcılığını ve yeteneğini kullanarak ortaya güzel şeyler çıkarması çocuğun zihinsel gücüne çok büyük katkısı olacaktır. Çocuğun hayatında hep ders olmamalıdır.

aktiviteparki.com: Mağusa Kültür Derneği’nin iletişim bilgileriniz ve adresinizi alabilir miyiz lütfen?

Adres: Dt. Ramiz Gökçe Sokak, Surlariçi – Gazimağusa (Eski Pertevpaşa İlkokulu)
Telefon: 366 63 71 ve 0533 865 78 71.
E-mail :mkdcocuk@yahoo.com
Web sitesi: http://www.magusakultur.org

aktiviteparki.com: Mağusa Kültür Derneği başkanı Sayın Esen Beyköylü’ye bu güzel röportaj için teşekkür eder, Dernek çalışanlarına bu güzel çalışmaları için teşekkür ederiz.

04.09.2014

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:13.805
Close