May 012014
 

masallar_mutlu_sonla_biter2008 yılından beri aktif olan Mağusa Sanat Tiyatrosu farklı yaş gruplarına hem tiyatro eğitimi veriyor hem de tiyatro gösterileri hazırlayıp sunuyor. Mağusa Sanat Tiyatrosu Genel Müdürü ve Yaratıcı Drama Çocuk Bölümü Koordinatörü Sayın Tülin Susuzlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizinle paylaşıyoruz.

Kısaca sizleri tanıyabilir miyiz?

Tülin Susuzlu ben. Mağusa Sanat Tiyatrosu Genel Müdürü ve Yaratıcı Drama Çocuk Bölümü Koordinatörü.

Türkiye ‘de eğitimimi tamamladıktan sonra çeşitli dergi, gazete ve televizyon kanallarında muhabir olarak görev yaptım. Londra’da ise tiyatro ile profesyonel anlamda tanıştım. Bugüne kadar birçok oyunda oynadım, sahne arkasında ise sahne amirliği, teknik yönetmenlik görevlerinde bulundum. Eşim İlke Susuzlu’nun Londra’da verdiği tiyatro eğitimlerinden sertifikamı aldım ve çeşitli derneklerde çocuklara drama dersleri vermeye başladım. Türk okullarında ise öğretmen olarak görev aldım. Ayrıca radyoda da haber spikerliği, program yapımcılığı, reklam ve radyo tiyatrosu seslendirmenliği gibi görevlerde bulundum. Kıbrıs’a döndükten sonra ise tiyatro her zaman ağırlıklı olarak hayatımızın merkezinde olmaya devam etti. Bunun yanında ise Yenidüzen Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya devam ettim. 2010 yılından beri ise Mağusa Sanat Tiyatrosu’ nda genel müdürlük görevini yürütüyorum. Bu yıl ise çocuk oyuncu adaylarını kabul etmemizle birlikte Mağusa Sanat Tiyatrosu Yaratıcı Drama Çocuk Bölümü Koordinatörlüğü’nü  üstlendim.

Mağusa Sanat Tiyatrosunun kuruluşu ile ilgili bilgi alabilir miyiz lütfen?

Mağusa Sanat Tiyatrosu 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığı’na bağlı olarak İlke Susuzlu’nun önderliğinde Mağusa’da kuruldu. 2010 yılında ise gerçekleşen genel seçimler sonrasında hükümet değişikliği nedeniyle özel tiyatro olarak faaliyetlerine devam etti. İlke Susuzlu yönetmenliğinde sayısız oyun sahnelendi. Sayısız oyuncu ise İlke Susuzlu sayesinde sahne ile tanışma fırsatı buldu. Mağusa Sanat Tiyatrosu 2010 yılından bu yana özel tiyatro olarak yoluna devam ediyor. MST olarak yılda iki oyunla tiyatroseverlerle buluşuyoruz. Turnecilik yapıyoruz, ada genelinde turneye çıkıyoruz.

Hangi oyunlar sergilendi?

Bu gerçekten dimağımızı zorlayacak bir soru. Geçmiş yıllarda her yıl üç oyunla tiyatroseverlerle buluşurken, son yıllarda ise iki oyunla seyircilerimizin karşısına çıkıyoruz. Dışarısı İçeriden Karanlık, Hoşgeldin Graliçça, Pırtlatan Bal, Annem Niçin Miyavladı, Terminal,Darılmaca Yok, Eroin, Hapı Yuttuk, Yaşasın Uzaylılar, Bir Okkaya Bir Önge, İki Dirhem Bir Çekirdek, Çatladira, Gavun Değil Ki Koklayasın ve son olarak Ziller Kimin İçin Çalıyor oyunlarımızdan bazıları…

Çocuklar tiyatroya en erken kaç yaşında başlayabilir?

Çocukların 2,5 yaşından itibaren yaratıcı dramaya başlayabilecekleri genel kanıdır. Ama tabii ki yaratıcı drama tiyatro demek değildir. Yaratıcı drama uygulamaları çocukta çok çeşitli farklılıkların farkedilmesine olanak tanır. Bunlar, özgüvenin gelişmesi, sorumluluk bilincinin artması, dil, iletişim becerilerinin gelişmesi, kendini ifade edebilme, yaratıcı gücünün gelişmesi olarak sıralanabilir. Tiyatro ise bu farklılıkların maksimum düzeyde hissedilmesini sağlar. Yaratıcı drama kısaca tiyatro tekniklerinden faydalanarak yapılan canlandırmalardır. Yaratıcı drama tabiiki tiyatro değildir ama tiyatroya çocuğu bir adım daha yaklaştırır ve tiyatroda çocuğun ihtiyacı olan zemini çocuğa uygun hale getirir. Yani eğer çocuğun hayatında tiyatroya bir kapı açacaksak ve küçük yaşlardan itibaren tiyatroyla tanıştıracaksak yaratıcı drama yolundan geçmesi ona ve eğitmenine, yönetmenine büyük kolaylık sağlar. Sözün kısası küçük yaşlardan itibaren verilen yaratıcı drama eğitimi çocuğa tiyatroya giden yolda bir kapı aralayabilir. Biz o  nedenden ötürü küçük yaş gruplarına yaratıcı drama ile işe başlıyoruz zaten olması gereken de budur. Sonrasında ise tiyatro ile daha bilinçli bir şekilde tanışmaları için sağlam temeller atmaya çalışıyoruz.

Tiyatro çocuklara ne kazandırır?

Tiyatro çocuğa müthiş bir özgüven kazandırır, kendini iyi ifade edebilmeyi öğenmesinin yanında dil ve iletşim becerilerinin artmasına imkan sağlar. Tiyatro çocuğun hayatını disipline eder, sorumluluk bilincinin artmasına neden olur. Hepsinden önemlisi çocuktaki, bizim aslında tam anlamıyla bilmediğimiz veyahut farkına varamadığımız yaratıcı gücün gelişmesine hayretle tanık oluruz. Bize çocuk yaşlarda gelip şimdi profesonel anlamda sahneye çıkan birçok oyuncu var. Ve onlardaki gelişmeyi, farklılığı bizim yanımızda en iyi izleyen ise aileleri… Bu da tabii ki bize oldukça onur ve mutluluk veriyor.

Tiyatro eğitim nerde hangi saatlerde yer almakta?

Tiyatro eğitimlerimiz Mağusa Sanat Tiyatrosu’nun Çanakkale Mahallesi’ndeki atölyesinde veriliyor. Eğitim alarak sahneye hazırlanan üç ayrı grup bulunmakta. 4-6 Yaş grubu, 7-11 yaş grubu, 12-16 yaş grubu ve yukarısı. Ayrıca bu yıl açtığımız çocuk bölümümüzde dileyen anne ve babalar da yıl sonu sahnelenecek olan oyunumuzda kendi çocuklarıyla rol alıp aynı sahneyi paylaşabilecekler. Çocuk gruplarında İlke Susuzlu supervisor olarak destek verirken, pedagoğumuz, altı yıllık oyuncumuz Fedaiye Mirillo ile çalışmalarımzı sürdürüyoruz. Tabii bir de artık yetişkin kadrosunda , daha önce MST’de sahneye çıkmış, tecrübeli olanlardan oluşan bir ekibimiz var. Bize tiyatro aşkıyla tutuşan her yaştan oyuncu adayı başvurabiliyor. Başvuru almaya devam ediyoruz. Mağusa Sanat Tiyatrosu’na başvurmak isteyen oyuncu adayları 0533 866 27 04 numaralı telefondan bize ulaşabilirler.  Önemli olan eğitimlere devam edip sabretmek, sahneye çıkana kadar her türlü zorluğa, disipline göğüs gerebilmek.. Yılmadan yola devam edenler muhakkak sahneye çıkıyorlar. Biz ne bir oyuncu adayını eğitim almadan sahneye çıkardık ne de eğitim almış ve almaya devam eden bir oyuncu adayını sahneden mahrum bıraktık. Yani sabır gösteren, emek harcayan ve yılmadan yola devam eden herkes için sahne var MST’de. Eğer yola devam edemiyorsa o sahneyi istemiyor demektir ki sahne de o kişiyi istemez zaten.

2014 yılı için hazırladığınız Çocuk oyununuz hakkında bilgi alabilir miyiz lütfen?

Oyunumuzun ismi Masallar Mutlu Sonla Biter. Oyunda, okulda ve evde problemler yasayan bir çocuğun masallara sığınması, mutluluğu masallarda bulması ve masalların gerçeğe giden yolda kendine yoldaş olması anlatılıyor. İlk gösterimiz 10 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek. Bu oyunun en güzel özelliği çocuk ve aile ferdinin aynı oyunda yer alması. Beğeni ile izleneceğini ümid ediyorum.

Oyun hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

aktiviteparki.com olarak size çok teşekkür eder. Başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

01.05.2014

 

 

 

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:14.202
Close