Oca 272015
 

okul-oncesi-cinsel-egitim3 yaşından sonra “ben erkek veya kadın birey olarak yaşayacağımın” temelleri atılıyor. Dolayısıyla bu dönem mümkün olduğunca realiteye yaklaştırmak gerekiyor. Ama bunu kırmadan ve destekleyerek yapmak çok önemlidir.

Bu dönemde çocukların onlara göre “sevgilisi” olabilir, bunun da çok normal ve olumlu bir davranış olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Bu “sevgili” sayesinde çocuk anne ve babaya olan bağlılığından da kurtulmuş oluyor. Cinsel aktarım anne ve babadan farklı yöne kaymış oluyor. Bu çocuk için karmaşanın çözümlenmeye başlaması anlamına da geliyor. Anne ve babanın durumun üzerine gitmesi ve aile tarafından major bir konu olarak sunulması da doğru değildir. Çocuk, kendi haline bırakılarak istediği zamancocuk-cinsel-egitim-aile anlattığında dinlenmelidir.

Cinsel kimlik kişinin cinsiyetinden haberdar olması ve buna uygun davranışlar göstermesi anlamına gelmektedir. Bezden kurtulup tuvaletlerini kendi kendilerine yapmayı öğrendikleri zamandan itibaren, hem kız hem de erkek çocukları genital bölgelerini incelemeye yoğunlaşabilirler.

cocuk_cinsel_gelisimMastürbasyon çocuk için keşfetme dürtüsünün doğal bir sonucudur. Genital bölge yaşamın ilk yıllarından itibaren sinir uçlarının oldukça yoğun olduğu vücudun duyarlı bölgesidir. Vücudun bu bölgesi kapalı olduğundan yoğun keşfetme dürtüsüne sahip 3-6 yaş çocukları için iyice odak noktası haline  gelir.

Psk. Hatice Şonya

Neokids Kreş ve Eğitim Merkezi
0533 881 20 50

27.01.2015

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:12.422
Close