Tem 082017
 

Eğitimde en temel etkinliklerden biri olan okuma –yazma öğretimi birçok çocuğun okul hayatının kâbusudur. Birinci sınıfa başlayan altı yaş çocuğundan okula uyum sağlaması, harfleri ve sayıları öğrenmesi ve birçok gelişim alanı becerisini başarılı şekilde yapması beklenir. Ancak eğitim yılı sonunda birçok öğrenci istenen başarı düzeyini yakalayamadan ikinci sınıfa geçerler.

Okuma-yazmanın çözümlenememesinde her çocuğun çok farklı nedenleri olabildiği gözlenmekle birlikte hepsinde yaşanan temel sorunlar sistematik olarak aynıdır.

Çocuk;

  • Kalemi doğru tutamıyordur,
  • Kalem hâkimiyeti iyi değildir.
  • Harfleri doğru tanıma, seslendirme, birleştirme ve yazma da zorlanıyordur,
  • Heceleri doğru okuma, birleştirme, seslendirme ve yazma da zorlanıyordur,
  • Okuduğunu anlama da zorlanıyordur.

Dolayısı ile yukarıdaki sorunların bir ya da bir kaçını yaşayan çocuk doğru okuyamama, yazamama ve okuduğunu anlayamama gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktadır. Bununla birlikte sınıfla aynı başarı düzeyinde olamama, öğretmeni takip edememe, bakarak yazamama,  tahtadan defterine geçirememe gibi arkası gelmeyen sorunlarla da boğuşmaktadır. 

Ayrıca okuma –yazma ile ilgili yardım alması gereken çocuk bunun üstüne uzun bir tatil sürecine girince de bildiklerini de unutma ile karşı karşıya kalmaktadır.

Değerli anne ve babalar, çocuğunuz yukarıdaki sorunların en az birini yaşıyor ise yardım almanız onun mutlu ve başarılı bir eğitim hayatı olmasını sağlayacaktır.

Özellikle basitten karmaşığa doğru izlenecek bir yol ile kısa sürede okuma yazma da olumlu yol kat etmesi mümkündür. Başardığını gören çocuğunuz öğrenmek için ayrıca kendisinde güç bulacak ve özgüveni yükselerek okula, derslere ve ödevlerine karşı daha sıcak bir yaklaşım sergileyecektir.

Daha mutlu ve başarılı çocuklar için sorunları göz ardı etmememiz dileği ile…

Özlem TİRYAKİOĞLU
Özel Eğitim Uzmanı
PİAGET GELİŞİM
Destek Eğitim ve Danışmanlık

Tel: 0548 844 55 55
Gazimağusa

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:805
Close