Tem 222015
 

basak_sanAilelerin en sık sorduğu sorulardan biri ‘Piyanoya ne zaman başlasak iyi olur?’ Müzik eğitimine, okul öncesi yaş gruplarında Orff eğitimi ile başlanmalıdır. Orff eğitiminde çocuk müzikle birlikte bedenini kullanmayı, müzikte hissettiklerini elinde tutabileceği çalgılarla yansıtmayı, şarkıya eşlik etmeyi, grupla birlikte bir şeyler paylaşmayı öğrenir. Ama piyano eğitimi denilince, Orff eğitiminden farklı bir eğitim söz konusu olur. Dolayısıyla piyano eğitimine başlama yaşını okul öncesi dönemde çok fazla tavsiye etmiyorum. Neden:

– Piyano dersi bireysel bir derstir. Öğrenci ve öğretmen teke tek ders yapar. Dolayısıyla Orff eğitiminde grupla birlikte destek alarak müzik yapan bir çocuk, sadece kendisinin yaptığı müziğe döner.piyano_basak_sanart

-Piyano dersinde nota okuma başlar. Notaya bakarak çalmak gerekir. Oysa ki Orff eğitiminde çoğunlukla ritim ve şarkı söyleme vardır.

-Piyano dersinde her iki elini de koordineli bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir.

-Ve yine piyano dersi için evde de düzenli bir çalışma gerekmektedir ki bir gelişme gerçekleşebilsin.

Tüm bunları dikkate alarak şunu söyleyebilirim. 1. Sınıftan itibaren okuma-yazma başladığı ve evde ödev yapma sorumlulukları alınmaya başladığı için bu yaştan itibaren piyano eğitimine de başlanabilir. Okuma-yazma alışkanlığı ile nota okuma becerisi basak_pianobirleşince çok daha etkili olur. El ve göz koordinasyonu piyano dersleri ile birlikte artar. Evde çalışmayla desteklendiğinde piyano ile müzik yapmanın keyfini yaşar. Oysa ,okul öncesi dönemde başlanmasının bazı olumsuz etkileri olabilir. Teke tek ders için çocuk kendini hazır hissetmiyorsa, bu durumdan hoşlanmayabilir. Evde oturup çalışma alışkanlığı oluşmadıysa, derslerde yeteri kadar ilerlenemeyeceği için derslerden sıkılabilir. Okuma-yazma alışkanlığı henüz başlamadıysa bir yandan nota okuyup bir yandan çalmak zor gelebilir. Ve belki de bu saydığım alışkanlıklar kazanıldıktan sonra başlansa başarılı olabilecek bir çocuk, okul öncesi dönemde başlayıp sıkılarak bir daha piyanoya dokunmak istemeyebilir.

Her ders gibi, müziği öğrenirken de kimden öğrendiğimiz çok önemli. Seçtiğimiz öğretmenin eğitimi, tecrübesi, çocuklarla iletişimi nasıl? Bunları iyi araştırmalıyız. Müzik, her yaşta hayatımızda olmalı. Ama hangi yaşta nasıl olmalı? Buna dikkat etmeliyiz.

Başak San

BAŞAK Sanart Drama ve Müzik Merkezi

Tel: 05428691203

basak.sanart@yahoo.com.tr

https://www.facebook.com/MuzikVeDrama?fref=ts

Başak Sanart Drama ve Müzik Merkezi

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:9.952
Close