Nis 232014
 

23-nisan23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî tatil günü ve millî bayramıdır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, üç önemli günün bayramıdır aslında. 23 Nisan 1920 ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı gündür. Saltanatın (Padişahla yönetimin) halen devam ettiği bu yıllarda ve Birinci Dünya Savaşı’ndan dolayı ülkenin bölünme riski karşısında etkisiz kalan Padişah yönetimi karşısında, Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsuna 19 Mayıs 1919 günü gelir. Samsun’dan Amasya’ya, oradan Erzurum’a ve Sivas’a gider ve kongreler düzenler. Mustafa Kemal Paşa, egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler – milletvekilleri – Ankara’da 23 Nisan 1920 günü çok zor şartlarda toplanır. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. 1 Kasım 1922’de ise Saltanatın kaldırılmasıyla egemenliğin ulusa geçmesinin bayramı TBMM’nin ilk toplandığı gün olan 23 Nisan ile birleştirilir. 23 Nisan kendi kararlarını kendi veren Türkiye’nin Milli Egemenlik (Hakimiyet-i Milliye ) Bayramı’dır.

23 Nisan ayrıca bir Çocuk Bayramıdır. Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu)’nin 23 -30 Nisan’ı Çocuk Haftası ve haftanın ilk gününü de çocuk bayramı ilan ettiği 1927’den itibaren kutlanmaya başlanan bayramdır. Çocuk bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımakta idi. İlk çocuk bayramı Atatürk’ün himayesinde düzenlendi. 23 Nisan Çocuk Bayramı Atatürk’ün çocuklara bir armağanıdır.

Bu üç bayram 23 Nisan 1935 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı altında bir araya getirilmiştir. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar ve dans gösterileri sunarlar. Gece fener alayları düzenlenir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türk halkına ve çocuklarımıza kutlu ve mutlu olsun.

Aktiviteparki.com
23 Nisan 2014

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:14.622
Close