Şub 182017
 

Uzm. Esra Enin Psikolojik Danışman

Teknolojinin hayatımızdaki yeri ve önemi gün geçtikçe artarken, hayatımıza olan katkıları da bize büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak, teknolojinin özellikle çocuklar tarafından olan kullanımının kontrolsüz bir şekilde olduğu durumlarda, yarardan çok zarar oluşturabiliyor.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri; bilgisayar oyunları bağımlılığı. Aşağıda yer alan resimler 6. Sınıfa giden bir öğrenci tarafından çizilmiş. Resimler incelendiğinde, oyunların içeriğindeki şiddet olgusu ve bunun çocuk üzerinde olan etkisi açıkça görülebiliyor.

Peki, bunu nasıl kontrol edebiliriz?

Öncelikle çocuğunuzun bilgisayar başında gerektiğinden fazla zaman harcamasının ve bu olayın bağımlılığa dönüşmesinin altında yatan ihtiyacı birlikte konuşarak keşfedebilir ve bu ihtiyacı birtakım sosyal aktiviteler ile de gidermeye çalışabilirsiniz.

Çocuğun bilgisayar kullanımını yasaklamak, faydalı değil tam tersine zararlı bir karar olacaktır. Bu yüzden yasaklamak yerine bilgisayar başında geçirdiği zamana birlikte sınırlama getirmeniz ve mümkünse oynadığı oyunları kontrol etmeniz çocuğunuzu için en doğrusu olacaktır.

Elbette ki çocuğunuzun buna şikâyet edecektir. Bu durumda ona karşı sabırlı olmalısınız. Elinizden sevdiğinizi bir şeyin alınıyor olduğunu düşünün. Örneği işinizde sizin oluşturduğunuz bir projeye başkasının üstlenmesi gibi veya sevdiğinizin bir yere artık gitmenize birinin engel koyduğunu düşünün. Öfkelenirdiniz değil mi? Oysa bu kararı siz vermiş olsanız, yani o mekâna artık eskisi kadar sık gitmek istemediğinize veya proje üstünde eskisi kadar çok çaba sarf etmeme kararı başkasına değil de size ait olursa hem buna adapte olmanız kolaylaşacak hem de çıkan engeller size daha baş edilir gelecektir.

O yüzden çocuğunuzla ilgili oyun oynama sürelerini ve sıklığını birlikte ayarlayıp bu çizelgeye uymaya birlikte söz vermelisiniz. Eğer gerekiyorsa sizde bir şeylerden vazgeçip boşalan zamanlarınızda birlikte etkinlikler yapmalısınız.

Ayrıca çocuğa ‘bu oyunları oynamayı bırak’,’ çok saçma’,’ ne anlıyorsun bu oyunlardan? ‘ gibi cümleler kurmak yerine, bu tür oyunların gerçek dışı olduğunu, normal hayatta bu oyun içeriğinde yer alan şeylerin kabul görmediğini, şiddet, silah, kafa kesme gibi davranışların insanlara karşı olan şiddeti normalleştirdiğini ve bunun toplumsal olarak ne gibi zararları olabileceğini açıklayın. Günümüz çağında ergenlerin, arkadaş grubu arasında bu oyunlar o kadar trend haline gelmiştir ki oyunlara katılması için olan baskılar sürekli çocuğunuzun karşısına çıkabilir. Vaktini daha verimli harcayacağı daha farklı oyunlar veya sosyal faaliyetlere yönlendirerek ilgisini bulabileceği başka bir alan keşfetmeniz ona yardımcı olacaktır.

Esra Enin
Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı

Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlık Merkezi
Elite Life Apartmanı, Daire 10, Kat 3
Mustafa Kemal Bulvarı
Gazimağusa
(Eski Kaliland Karşısı)

İletişim: 0533 885 70 85

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:2.756
Close