Oca 222015
 
KindyRoo Lefkoşa

0 – 5 yaş çocukların, motor ve nörolojik gelişimini destekleyen oyun ve aletli aktivitelerden oluşan KindyROO Eğitimi KKTC’de sadece Lefkoşa KindyROO Eğitim Merkezinde verilmekte. Bu ay biz de KindROO Eğitim felsefesini daha iyi anlamak için KindyROO eğitmenleri ile bir röportaj gerçekleştirdik.

aktiviteparki.com: Merhaba sizleri tanıyabilir miyiz lütfen?

KindyROO: Bir eğitmen ve bir assistan olarak giriyoruz derslere, Gülten Özkerem ve Fatma Erişken. İkimizde Gelişim Psikoloğuyuz, aynı zamanda oyun terapisi eğitimini de aldık. Bunun yanı sıra, 3 aylık eğitim sürecini tamamladıktan sonra sınava tabi tutularak KindyROO eğitim sürecini tamamlamış bulunmaktayız.

aktiviteparki.com: KindyROO eğitim sistemi nedir, nasıl ortaya çıktı?

KindyROO: Toddler Kindy Gymbaroo, 1982 yılında Margaret Sasse öncülüğünde tecrübe ve akademik bilgiler doğrultusunda Avustralya’da program haline getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. 30 yıllık bu süreçte 90’ı aşkın merkezde yaklaşık 40,000 kayıtlı öğrencisiyle programlarına devam etmektedir.

Aktiviteparki.com: Hangi yaş gruplarını kapsamaktadır ve eğitim sonunda çocuk ne kazanmaktadır?kindyroo_5

KindyROO: KindyROO Eğitimi, 0-5 yaş arası çocukların yaş grupları ve gelişim seviyeleri dikkate alınarak tasarlanmıştır. Her yaş grubuna göre Avustralya merkezi tarafından hazırlanmış olan programlara (çocukların yaş gruplarına ve kabiliyetlerine göre) çocuk haftada bir kez ebeveyni ile beraber gelerek yaklaşık bir saatlik programa katılır. Bu programda çocuk kendi yaşıtları ile beraber motor gelişimi ve nörolojik gelişimi tetikleyici, potansiyelini en üst seviyede kullanabilecek şekilde oyun ve aletli aktivitelerde eğlenceli vakit geçirir. Derslere çocuklarıyla birlikte katılan ebeveynlere de yapılan her hareketin ve aktivitenin nörolojik nedenleri anlatılır. Seansların sonunda ebeveynlere o haftanın temasıyla ilgili bilgilendirici materyaller verilir.

aktiviteparki.com: Uyguladığınız program hakkında bilgi verir misiniz lütfen?

KindyROO: Toddler Kindy Gymbaroo kendi içinde BabyROO ve KindyROO programı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genel olarak adı Toddler Kindy Gymbaroo. Türkiye’de ki ana merkez sadece KindyROO ismini kullandığı için biz de ona bağlı olarak KindyROO ismini kullanıyoruz.

kindyroo_2Programlar temalarla belirlenmiş olup 1 tema 12 hafta (3 ay boyunca) devam eder. Bu temalar da kendi içinde alt temalarla bölünmüş olup her hafta ayrı bir bölümle 12 hafta devam eder. 3 ay sonunda yeni bir döneme geçiş yapılarak çocukların gelişimleri göz önünde bulundurularak yeni bir gruba geçmiş oluyor. Farklı bir temaya başlanacağından çocuk yeni şeyler öğrenmeye devam eder.

KindyROO programı “Minder Zamanı” ve “Ekipman Zamanı” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Minder zamanı, nörolojik gelişimin ağırlık verildiği, küçük kas kontrolünü sağlayarak, çocukların vücutlarını en iyi şekilde yöneterek kullanmalarını sağlar, ingilizce müzikler eşliğinde, özel olarak hazırlanmış programımızın her hafta farklı konusuna ve yaş guruplarına göre zorluk kolaylık derecesi değişmektedir.

Ekipman Zamanı bölümünde ise, minder zamanındaki gibi her hafta konuya göre düzenlenen ekipmanlar, konunun içeriğine göre her hafta farklı kas gurubunu çalıştırmaya yönelik hazırlanıyor ve aynı zamanda belli bir sırayı takip ederek parkuru tamamladığından sırasını bekleyerek kurallara uymayı öğreniyor.

aktiviteparki.com: Çocuklar çok küçük. Ortama uyum sağlayabiliyorlar mı?kindyroo_6

KindyROO: Çocuklar hep aynı grupta ve günde geldiklerinden çevrelerine çabuk alışırlar. Bu yaşlarda başlanan bu tür gelişmeler sayesinde çocuğun ilk sosyal çevresi oluşur ve iletişimi hızla gelişirken, çocukların kendilerine güveni artar. Aynı zamanda çocukların ebeveynleriyle beraber aktivitelere katılmaları sonucu aile bağları güçlenir, çocuklar ebeveynleriyle kaliteli zaman geçirirler.

aktiviteparki.com: KindyROO eğitim çocuklara ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

KindyROO: Erken yaşta bu tür eğitimlere katılan çocuklar ileri eğitimlerinde gelişmiş el-göz koordinasyonu, sosyal iletişim, kas kontrolü, alansal farkındalık ve yüksek konsantrasyon kabiliyeti sayesinde daha başarılı olurlar, bu şekilde eğitim alan çocuklar spor, müzik, matematik ve okul hayatlarında diğer çocuklara nazaran daha başarılı olurlar.

aktiviteparki.com: Hangi günler ve saatlerde hizmet vermektesiniz?

KindyROO: Pazertesi bizim parkur günümüzdür, Çarşamba günüde ‘Serbest Gün’dür. Çarşamba günleri herhangi bir yaş ayrımımız yoktur. Serbest günde farklı yaş grubları bir araya gelebiliyor, dolayısıyla sosyal bir ortam yaratmış oluyoruz. KindyROO programında normalde serbest gün diye bir şey yoktur, Türkiyedeki bazı merkezler serbest günü kullanıyorlar, bizde ona bağlı olarak KindyROO Lefkoşa merkezi olarak Serbest Gün uyguluyoruz. Bunun dışında diğer günler seanslarımız devam ediyor. Çalışan Velileri de düşünerek, farklı yaş grubları için Cumartesi seanslarımız vardır. Her yaş grubuna göre seans saatlerimiz değişmektedir. İlk dersimiz ücretsiz deneme dersidir.

kindyroo_7aktiviteparki.com: İletişim bilgilerinizi alabilir miyiz lütfen?

KindyROO: Tabii: Telefonlarımız 0533 833 50 79 – 0533 848 35 66.

E – mail adresimiz: lefkosa@kindyroo.net

Adresimiz ise KindyROO Lefkoşa, Şht Tuncer İlkokulu Karşısı, Referans Lab Yanı, Köşklüçiftlik, Lefkoşa.

Bizleri Facebook ve İnstagram hesabları üzerinden takip edebilirler. Facebook hesabımız KindyROO Lefkosa,

https://www.facebook.com/kindyroolefkosa/

İnstagram Hesabı: kindyroolefkosa

http://instagram.com/kindyroolefkosa

 

 

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:12.878
Close