Oca 282017
 

Uzm. Esra Enin Psikolojik Danışman

Tüm çocukların dönem boyu beklediği iki önemli gün var. Biri yaz tatili biri şubat tatili. Küçük bir nefes almalarını sağlayacak şubat tatili gelip kapımızı çaldığına göre, bu süreci nasıl daha verimli hale getirebiliriz yazmanın zamanı geldi demektir.

Çocuklara bu süreçte sürekli ders çalışmalarını, bol bol test çözmelerini, kendilerini ödevlere adamalarını kesinlikle tavsiye ETMİYORUM. Nasıl ki okul döneminde tatil yapmalarını istemiyorsak, tatilde de önceliğimiz okul olmamalı.       

Sizin tatil anlayışınız , tatilde iş yapmak mı? Onların da ders çalışmak değil. Yarıyıl tatili çocukların dinlenmeleri ve kafalarını dağıtmaları içi kullanılması gereken bir süreç olmalı. Günümüz eğitim sistemi sebebiyle yarış atına dönen çocukların bir nebze de olsa rahatlama dönemi olmalı bu tatil. Tüm gün sokaklarda ya da tablet, bilgisayar, TV başında olsunlar demiyorum tabi. Okuldan eğitimden hepten uzaklaşsınlar da demiyorum. Bu süreçte denge çok önemli. Okula giderken çocuğun çalışma düzeni nasıl ise bunu azaltarak veya bir gün çalışıp bir gün çalışmayarak bu dengeyi kurabilirsiniz. Tüm tatil gezerek coşarak eğlenerek geçirilirse bu sefer de okul yeniden açıldığında adaptasyon süreci zor olacaktır. Bu yüzden sömestr tatili için kilit kelimemiz : DENGE. Önceliğimiz ise çalışmak değil eğlence.   

Bu tatilde çocuğunuzun yeterince kitap okuyup okumadığına veya ödevlerini ilk haftadan bitirip bitirmediğine takılmak yerine, yaşayarak öğrenmesini sağlayın. Birlikte doğa yürüyüşlerine çıkabilir, sinemaya gidebilir, hayvanat bahçesi veya balmumu müzesi gibi yerleri gezebilirsiniz. Ayrıca artık ülkemizde de bulunan büyük oyun merkezleri de eğlenerek vakit geçirebilecekleri ve fark etmeden birçok şey öğrenebilecekleri bunun yanında el-kol ve koordinasyon becerilerini geliştirebilecekleri yerlere güzel bir alternatif olarak gösterilebilir.  

Son olarak eve getirilen karnelere verdiğiniz tepkilere dikkat edin. Kırık not alan çocuğunuzu aşağılamak, suçlamak, cezalandırmak veya diğer arkadaşları ile kıyaslamak yerine, anlayamadığı konularda ona yardımcı olmaya çalışın. Geri kaldığı konular üzerinde birlikte vakit harcayın ve bu geriliğin zihinsel, psikolojik, davranışsal bir problemden dolayı olup olmadığına dikkat edin, gerekirse bir uzmandan yardım alın.

 İyi gelen karnelerin ödüllerini de maddi değeri yüksek objeler seçmek yerine, daha ekonomik ve ulaşılabilir hediyeler seçmek ve çocuğunuzu takdir edip, cesaretlendirmek, değer gördüğünü hissettirmek çok daha doğru olacaktır.

Hepinize şimdiden, çocuklarınızla kaliteli zaman geçireceğiniz iyi tatiller dilerim.

Esra Enin
Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı

Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlık Merkezi
Elite Life Apartmanı, Daire 10, Kat 3
Mustafa Kemal Bulvarı
Gazimağusa
(Eski Kaliland Karşısı)

İletişim: 0533 885 70 85

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:2.999
Close