Ara 022014
 

umut_egitim_logoUmut Eğitim ve Kültür Evi sorumlusu Gökhan Gökberk ile bu özel evi konuştuk. Umut Eğitim ve Kültür Evi, Kanser Hastalarına Yardım Derneği üyesi çocuk ve gençlerin tedavi süresindeki ihtiyaçları gözetilerek , 17 Aralık 2011 tarihinde Kanser Hastalarına Yardım Derneği çatısı altında bir ilk olarak faaliyete geçmiştir.

10 yaşında lösemi tanısı konarak 4 yıllık bir tedavi sonucunda iyileşen Gökhan Gökberk’in bu evin oluşmasında katkısı çok büyük. Tedavi süresinde eksikliğini hissetiği eğitim ve kişisel gelişim ve sosyal aktiviteler’den tedavi sürecindeki tüm çocukların yararlanması en büyük motivasyonu olmuş. Bu doğultuda yapılan çalışmalar sonucu, Umut Eğitim ve Kültür Evi, Rotary Liman ve Taşocakları Birliği’nin katkılarıyla, tedavi sürecindeki çocuklara umut vermek adına hayat buldu.

Aktiviteparki.com Derneğinizde ne gibi faaliyetler yer almaktadır?

Gökhan Gökberk: Umut Eğitim ve Evi’nde, tedavi sürecinde derslerinden geri kalan çocuk ve gençlere İngilizce, Matematik gibi öğrenci talebine göre okul takviye dersleri verilmekte. Böylelikle, aldıkları tedavilerinden dolayı derslerinden geri kalan veya tedavisini tamamlamamış olup okuluna devam edememiş olan üyelere kendilerini geliştirme imkanı verilmektedir.ders_umutevi

Ayrıca kendini geliştirmek isteyen üyelere bilgisayar, yabancı dil, tiyatro, satranç ve müzik dersleri verilmekte. Müzik terapisinin tedavi sürecinde olumlu etkileri olduğunu gözlemlemekteyiz. Müzik kabiliyeti olan her çocuğumuza ilgi duyduğu enstrüman ayrıca sağlanmaktadır.

Umut Evi çocuklarımızın mutlu olduğu bir yer. Sunum odamızda topluca filmler izlenmekte veya okunan kitaplar üzerine görüş alış verişi yapılmakta. Umut Evi’nde ayrıca çocuk ve aile için psikoterapi servisimiz bulunmakta.

Derneğimizde, ayrıca üye çocuklarımıza ve gençlere motivasyon sağlamak amacıyla her yıl yurt dışı tatilleri (hemşire eşliğinde), çeşitli kültürel geziler, doğum günü ve yeni yıl partileri gibi aktiviteler de düzenlemekteyiz.

Gönüllü öğretmenler tarafından verilen eğitimler ve Umut Evi personeli tarafından gerçekleştirilen bu etkinliklerle çocuklar ve gençler pozitif vakit geçirebilecekleri bir ortama sahip olarak hem kendilerini geliştirebilmekte hem de kendilerine olan özgüvenlerini arttırabilmektedirler.

umut_egitim_ve_kultur_eviAktiviteparki.com Derneğinizdeki kaç üye bulunmaktadır. Çalışma saatleriniz nasıldır?

Gökhan Gökberk: Yaş aralığı 3 – 30 yaş olan 70 civarında üyemiz bulunmaktadır. Umut Eğitim ve Kültür Evi Salı’dan Cumartesi’ye 08:00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Yaz döneminde de çalışmalarımız devam etmektedir. Örneğin yüzme kursları düzenlenmektedir.

Aktiviteparki.com: Umut Orkestrası ve Grup Umut hakkında bilgi alabilir miyiz lütfen?

Gökhan Gökberk Umut orkestrası 14 – 65 yaş arasında değişen 35 gönüllü kişiden oluşan bir orkestra. Orkestra yılda en az bir defa Umut Eğitim ve Kültür Evi yararına konser düzenlemektedir. Aralık ayı Çocukluk Çağı Kanserleri Farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.umut_orkestrası Hem farkındalık yaratmak hem de Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne katkı sağlamak amacıyla bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz konserimiz 20 Aralık 2014 Cumartesi günü YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi (AKKM)’de saat 20:00 de gerçekleşecek. Biletler 15 TL olarak belirlenmiştir. Orkestramızın konserini düzenlemek için 35 kişi gönüllü olarak, çok değerli vakitlerini çocuklarımız için ayırmakta ve seyircilere güzel bir dinleti sunmak için çok çalışmaktadırlar.

Yine, Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne bağlı beş müzisyenden oluşan Grup Umut diye bir oluşumumuz var. Çalışmalarını 2012 yılından beri yürüten Grubun amacı, müziğin gücünü kullanarak daha çok kişiye sesimizi duyurmak ve Umut Eğitim ve Kültür Evi’nde eğitim gören üyelerimizin aldıkları müzik eğitiminde belirli bir seviyeye geldikten sonra bu gruba katılıp grup çalışması deneyimini yaşamalarını sağlamaktır. Grup üyeleri gönüllü ve dernek üyesi müzisyenlerden oluşmaktadır.

Derneğe katkı sağlamak için oluşturulan Umut Türk Sanat Müziği korosu yine gönüllü kişiler tarafından çalışmalarını sürdürmektedir.

Aktiviteparki.com Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne nasıl destek olunabilir?umutevi_cocuk

Gökhan Gökberk: Kapımız herkese açık. Eğitimci olmak isteyen arkadaşlar bize başvuabilirler. Burada gönüllülük ve sosyal sorumluluk ilkesine göre çalışılmaktadır. Maddi olarak desteğe de oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavi süresindeki üyelerimizin ihtiyaçları olabildiğince karşılanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Onkoloji servisinin ihtiyaçları da (ör: çocuk maskesi, vs) karşılanmaya çalışılıyor ve özel günlerde çocuklara hediyeler alınıyor. Halkımız ayrıca Umut Eğitimve Kültür Derneği yararına yapılan konser ve etkinlikere katılarak bizlere destek olabilirler.

umutevi_konserDestek olmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki hesap numaramıza bağış yaparak tedavi sürecindeki üyelerimize bir umut yaratabilirler.

Banka adı: Nova Bank   Hesap numaramız: 10-304-1689857

Aktiviteparki.com Umut Eğitim ve Kültür Evi’nin iletişim bilgilerini alabilir miyiz lütfen.

Gökhan Gökberk: Tabi.

Adres: Server Somuncuoğlu Sokak, No:10 A, Köşklüçiftlik, Lefkoşa Tel: 0392 227 05 64 e – mail: kanser.cancer@hotmail.com Web: www.khyd.org

Aktiviteparki.com Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

Gökhan Gökberk: Biz teşekkür ederiz. Umut Evi tüm çocuklarımız, gençlerimiz, ailelerin gün geçtikçe Umut kapısı olmaya başlamış ve onlar için bir Kültür Sarayı’na dönüşmüştür. Halkımızın desteği ve yardımlarıyla üyelerimize her zaman en iyi şekilde destek vermeye devam edeceğiz.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:12.254
Close