Nis 012014
 

cocuk-oyuncakÇocuk denince akla ilk gelendir oyuncak. Çocukluğun bir parçası ve ilerde dönüp baktığımızda tebessümle hatırlayacağımız anılarımız…Hangimiz hatırlamaz ki legolarla, barbilerle, pirilliler ile geçirdiğimiz zamanı. Evet oyuncak oynayarak çok zaman geçirir çocuklar. Aynı zamanda da öğrenir. El becerileri, hayal gücü ve yaratıcılık gelişir, rol yapmayı, takım olmayı ve sıra beklemeyi öğrenir.

Günümüzde çok çeşitli ve uygun fiyata oyuncak bulmak mümkün. Bebek daha doğmadan alınır oyuncaklar. Çocuk büyüdükçe oyuncaklarda büyür ve evde ayrı bir bölüm açılması gerekir.  Aslında çocuklarımız için evdeki herhangi bir eşya onlar için oyuncak olabilir. Bir kurdele veya bir iple çok güzel oynamasını bilir çocuk (3+ yaş). Yaratıcılıkları onları alır götürür. Kurdele, bir gün yangın söndürme hortumu olur bir gün araba çekici… Kurdele parçacığı için kavgalara tutuşulur.

Oyuncaklar çocuklar sevinsin diye alınır. Bir bakıma oyuncak alan kişinin duygusal tatmini için de…Oyuncak alan kişi de çocuk kadar mutlu olur. Çocuk sevinince o da sevinecektir.  Fakat bazen aşırıya gidilebiliyor. Ya çok sık oyuncak alınabiliyor ya da çocuğun yaşından büyük oyuncaklar alınabiliyor. Fazla oyuncak oyuncağa verilen değeri, ayrılan zamanı düşürür. Aslında biz çocukların oyuncakla hem güzel vakit geçirmesini hem de öğrenmesini isteriz. Bu nedenle eğitici oyuncaklar da almaya özen gösteririz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çocuğu bir sürü oyuncağa boğmamak. Özellikle doğum günleri ve yeni yıllarda çocuğa birden fazla oyuncak gelir. Gelen bütün oyuncaklar ortada bırakılırsa çocuk bir anda hepsiyle oynamak isteyecek ve sıkılmadan birini bırakıp diğerini alacaktır. Oyuncak hak ettiği zamanı ve değeri almadan belki de kırılacak ve oyuncağın çocuğa hiçbir yararı olmayacaktır.

Bir de çocuğun yaşına uygun olmayan oyuncakların alındığı durumlar vardır. Örneğin bebeklik döneminde sayıları, org-cocukharfleri öğreten sesli oyuncakların alınması esas oynaması gereken dönem olan 3 yaşına kadar sağlam kalmama riski taşıdığından çocuğa alınmamalı, alındıysa da ebeveyn tarafından uygun yaşa gelene kadar saklanmalıdır. Diğer bir örnek küçük bir org olabilir. Orgun çıkardığı melodiler, sesler 0 – 3 yaş çocuğunu eğlendirecektir. Fakat yine esas müzikle ilgilenme/anlama yaşında (4+) olmadığı için org onun için sadece farklı sesler çıkaran bir oyuncak olacaktır. Kırılması durumunda da ebeveyn çok umursamayıp onu da kaldırıp atacaktır. Bir kere eve girerek çocuğa sunuldu ve de çocuktan yeterli ilgiyi görmediği için, artık ebeveynin aklına esas müziğe ilgi duyacağı yaşta (4+) org almak gelmez. Hâlbuki alınmamış olsaydı raflarda görüldüğü zaman çok güzel bir hediye olarak düşünülecekti.

Bu yanılgıya düşmemek için doğru zamanda doğru oyuncak seçmeye özen gösterelim. Oyuncak hem eğlendirir hem de öğretir. Her konuda olduğu gibi ebeveyn yönlendirmesiyle çocuk oyuncaktan zevk almayı ve ona hak ettiği değer ve zamanı vermeyi öğrenecektir.

Kutlay M. Erdil Halkseven
Bir Anne
01.04.2014

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)

Görüntülenme Sayısı:15.498
Close